Zdravie

Neželaný darček z dovolenky? Žltačka!

"Čím viac cestujeme na Slovensku smerom na východ ,tým väčšie je ohrozenie žltačkou."

Alena Klepochová, 19. apríla 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Vírusové hepatitídy sú akútne ochorenia, pri ktorých dochádza k zápalu pečene. Ich nebezpečenstvo však spočíva najmä v tom, že v niektorých prípadoch prechádzajú do chronickej formy a môžu spôsobiť vážne problémy a smrť. Žltačky sú navyše ochorenia, ktoré si občas prinesú cestovatelia z dovolenkových destinácií.

Vírusové hepatitídy sa dnes rozdeľujú na viacero typov označených písmenami A až E. Najrozšírenejším sú typ A,B a C, s ktorými sa môžeme stretnúť prakticky na celom svete. Ďalšie typy sa u nás vyskytujú zriedkavo.

„Žltačka typu A a B sú veľmi rozšírené ochorenia po celom svete. Z mapy rozšírenia ochorenia vírusovej hepatitídy je jednoduchšie hovoriť o krajinách, v ktorých sa vyskytuje minimálne, než o tých, kde je štandardne. Čím viac cestujeme na Slovensku smerom na východ ,tým väčšie je ohrozenie žltačkou. Napríklad hepatitída A sa vyskytuje v oblasti subtrópov a trópov okolo celej zemegule a v tomto zemepisnom pásme sú tisíce obľúbených dovolenkových destinácií,“ povedal MUDr. Ivan Bakoš z Inštitútu cestovnej medicíny.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Do viacerých krajín sa odporúča cestovateľom očkovanie


Na Slovensku sa proti vírusovej hepatitíde B očkujú deti ako súčasť povinného očkovania od roku 1998. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča očkovanie proti žltačke typu A aj typu B preto, že sú to choroby, ktorými nie je problém sa nakaziť. Podrobnejšie informácie o očkovaní získate u ošetrujúceho lekára alebo na pracoviskách cestovnej medicíny.

Očkovanie proti žltačke typu A sa odporúča cestujúcim do 54 rokov pri dlhodobých pobytoch v krajinách s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom v mieste pobytu. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

V prípade žltačky typu B by sa mali dať ľudia zaočkovať pri dlhodobých pobytoch vo vysoko endemických oblastiach: krajiny Afriky, Južná a Stredná Amerika, Blízky Východ, Juhovýchodná Ázia a ostrovy Tichého oceánu.

Choroba špinavých rúk


Žltačku typu A spôsobuje veľmi odolný hepatovírus. Inkubačný čas tohto ochorenia je 15 až 60 dní. Nakaziť sa dá veľmi jednoducho, pretože vírus žltačky prežíva aj na povrchoch čerstvého ovocia či zeleniny, či vo vode, prežije aj mráz, takže aj v kocke ľadu. Prenáša sa dotykom neumytej ruky a úst. Vírus prechádza cez tráviaci systém do pečene, kde sa množí.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Prvé príznaky ochorenia sú podobné ako pri iných vírusových ochoreniach – nevoľnosť, nechutenstvo, horúčka, únava, bolesti brucha, prípadne hnačka. Po dvoch – troch dňoch prichádza k ožltnutiu očných bielok. Liečba spočíva hlavne v prísnej pečeňovej diéte, pričom v prvom štádiu je nevyhnutný pokoj na lôžku. Na Slovensku sa každoročne zaznamená niekoľko epidémii žltačky typu A.

Žltačka typu B môže skončiť aj rakovinou


Vírus hepatitídy B sa môže rozvinúť do chronickej infekcie. Títo pacienti majú následne vysoké riziko vzniku a rozvoja cirhózy - stvrdnutia pečene a pečeňového karcinómu - rakoviny. Kým liečba akútnych vírusových hepatitíd je postavená najmä na prísnej dlhodobej diéte, v prípade chronických prejavov žltačky typu B je starostlivosť a liečba omnoho náročnejšia.

Tento typ žltačky sa rozširuje cestou kontaktu s infekčnými telesnými tekutinami ako sú krv, semeno, vaginálne sekréty, moč, materské mlieko, sliny a dokonca aj slzy, i keď táto súvislosť nebola bezpečne dokázaná. Vírus VHB je viac ako stokrát infekčnejší ako vírus HIV.

Komentáre