Zdravie

Prechodili ste chrípku? ? Môže vám ísť aj o život!

"Rizikom prechodenia chrípky je nebezpečenstvo, že do oslabeného organizmu sa pustí ďalšia infekcia, napríklad baktériového pôvodu, ktorá môže napadnúť pľúca či ďalšie orgány."

Alena Klepochová, 8. marca 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Prechladnutie či chrípka skolí či chceme, alebo nie časom každého z nás. Práca či iné povinnosti nás však častokrát donútia bojovať s chorobou iba pomocou liekov a zaručených rád starých materí. Napriek tomu, že môžeme mať zdanlivý pocit vyliečenia, choroba môže udrieť oveľa silnejšie.

Chrípka a iné infekčné ochorenia sú však pre organizmus záťažou, s ktorou sa musí vyrovnať. Imunologické procesy majú najvyššiu účinnosť, keď je organizmus v pokoji a nemusí riešiť napätie na pracovisku alebo telesnú námahu. Ľudia s ochoreniami srdca a iné rizikové skupiny sú vystavené vyššiemu riziku komplikácií než telesne zdatní zdraví ľudia.

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník
„Rizikom prechodenia chrípky je nebezpečenstvo, že do oslabeného organizmu sa pustí ďalšia infekcia, napríklad baktériového pôvodu, ktorá môže napadnúť pľúca či ďalšie orgány. U človeka s ochorením srdca môže záťaž spojená s chrípkovou infekciou, ktorá kladie na prácu srdcového svalu vyššie nároky, spustiť proces srdcového zlyhávania,“ upozornila hovorkyňa Národného ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave Bc. Dobroslava Krajačičová.

Keď srdiečko neposlúcha...


Chronické srdcové zlyhávanie je zložitý syndróm, ktorý môže mať rôznu príčinu, prejavy a rozdielnu prognózu. Ide o dlhodobé ochorenie, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne, až napokon nie je schopné vykonávať svoju základnú funkciu, teda čerpať krv a zásobovať tkanivá a orgány kyslíkom. Túto svoju slabosť sa snaží kompenzovať rýchlejšou frekvenciou úderov, no tým sa ešte viac oslabuje.

Ilustračné foto Foto: TASR
Príznaky srdcového zlyhávania sú v chronickej fáze často nenápadné. Typická je dýchavica pri námahe a zvýšená únavnosť, čo sa často pripisuje veku a starnutiu. Kvalita života pacientov je výrazne znížená a väčšinou vyžadujú asistenciu rodiny alebo profesionálnej opatrovateľskej služby. Ochorenie sa často zhoršuje a vyústi do stavu akútnej dýchavice s dychovou tiesňou a nezriedka rozsiahlymi opuchmi.

Prechodená chrípka - cesta k zápalu srdcového svalu


Niektoré vírusové infekcie po počiatočnom celkovom postihnutí môžu napadnúť srdcový sval a vyvolať jeho zápal, ktorý sa nazýva myokarditída. Tá nemusí mať spočiatku žiadne príznaky, upozorňovať na ňu môže napríklad bolesť na hrudníku. Vo vážnejších prípadoch však zápal vedie k oslabeniu srdcového svalu a môže spôsobiť aj spomínané srdcové zlyhávanie.

Pokoj počas liečby má svoj význam


Netreba preto zabúdať na to, že chorý s chrípkou potrebuje telesný pokoj a šetrenie, dostatok tekutín a vitamínov, najlepšie v prirodzenej forme ovocia a zeleniny. S chrípkou treba jednoznačne zostať doma v posteli. Lieky znižujúce teplotu sa odporúčajú až po výstupe horúčky nad 38 stupňov Celzia. Najväčšou chybou je dať si prostriedok znižujúci teplotu, ktorý zároveň odstráni aj slabosť a únavu, čím chorobu vlastne zamaskuje, a vrátiť sa do normálneho pracovného života.

„Človek nadobudne klamlivý dojem, že je zdravý, aj keď mikróby stále bojujú proti nášmu organizmu. Nehľadiac na to, že človek „z reklamy“, ktorý si dá tabletku a ide do práce alebo do spoločnosti, ohrozuje nákazou množstvo ďalších,“ upozornila Krajačičová. V prípade, že teplota pretrváva viac dní, ak sa pridruží zadýchavanie sa alebo sa po počiatočnom zlepšení opäť objavia teploty, je potrebné vyhľadať lekára.

Komentáre