Zdravie

Zápasíte s únavou a oslabenou imunitou?

"Mária z Komárna našla riešenie a pýtala sa odborníka."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, dnes 11:36
Ilustračné foto Foto: Unsplash.com/Dmitry Schemelev
Po zime sa cítime vyčerpaní, bez energie, a imunitný systém dostáva zabrať. Mnohé z nás to poznajú. Pani Mária z Komárna nebola výnimkou. S pribúdajúcimi povinnosťami a starostlivosťou o rodinu si uvedomila, že potrebuje podporiť svoju obranyschopnosť. Ale ako na to? V lekárni ju zahltilo množstvo produktov a nevedela, čo si vybrať.

Pani Mária, aktívna žena v strednom veku, milujúca mama a babička, sa s nami podelila o svoj príbeh: „Po zime som sa cítila úplne vyšťavená. Neustále som bola unavená, a hneď som ochorela, keď niekto v rodine kýchol. Chcela som niečo urobiť pre svoju imunitu, ale v lekárni som bola stratená. Zinok? Vitamín C? Kombinácia? A aké dávkovanie?“ Na otázky pani Márie a mnohých ďalších odpovedá Peter Hnáth, skúsený farmaceut z lekárne Dr. Max v Trenčíne. „Zinok je skutočne dôležitý pre imunitu, ale aj pri niektorých očných a kožných ochoreniach. Dostupný je v rôznych formách, často v kombinácii s vitamínmi C, D, horčíkom či vápnikom. Je tiež súčasťou mnohých multivitamínových prípravkov,“ hovorí Peter Hnáth.

Dávkovanie závisí od veku a potrieb. Bežná dávka pre deti od 6 rokov je 12,5 mg denne, od 12 rokov a u dospelých 12,5 – 25 mg denne. „Ak ho užívate dlhodobo, zvoľte nižšie dávky, krátkodobo môžete dávku zvýšiť na 25 mg. Ak ste tehotná, neužívajte zinok bez porady s lekárom. Pre čo najlepšie vstrebanie užite tabletu nalačno, teda pol hodiny pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Zapite čistou vodou,“ radí farmaceut. Mlieko, mliečne výrobky, minerálky a najmä kofeín znižujú vstrebávanie. Naopak, zinok znižuje vstrebávanie niektorých antibiotík a železa, preto sa v takomto prípade poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Ako zinok pomáha:
o Podpora imunity
o Zdravá pleť
o Ostrý zrak


V súčasnosti trpí oslabenou imunitou podľa odborníka každý tretí človek. Na posilnenie imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie. Ideálne je s ním začať už od malička, pomáha aj sprchovanie sa vlažnou vodou a časté prechádzky v zimných mesiacoch. Asi 60 až 80 percent imunitných buniek sa nachádza v črevách, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava. Črevná mikroflóra vytvára takzvanú prvú imunitnú bariéru, preto by strava mala byť vyvážená, s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, vlákniny a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, po ovocných alebo po zeleninových šťavách. Odporúča sa piť aj bylinné čaje, hlavne zo šípok, z bazy, z rakytníka, zo zázvoru a z echinacey. Veľmi dôležitý je aj spánok, ktorého si treba dopriať čo možno najviac. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity.

Foto: Unsplash.com/Shane

Čo oslabuje imunitu:
o Stres
o Nedostatok spánku
o Jednotvárna strava
o Znečistené životné prostredie
o Časté užívanie antibiotík
o Fajčenie a alkohol


Chcete posilniť svoju imunitu?
Nezabudnite na zinok! Tento superhrdina medzi minerálmi je kľúčový pre správne fungovanie imunitného systému a ovplyvňuje až 300 enzýmov v tele. „Zinok je pre zdravie nesmierne dôležitý. Okrem posilňovania imunitného systému pomáha zlepšovať zrak, podporuje hojenie rán a pamäť, zvyšuje plodnosť či znižuje hladinu cukru v krvi," vyzdvihuje farmaceut Peter Hnáth z Dr. Max.

Signály, že vám môže chýbať zinok:
• Časté nádchy
• Hnačky
• Suchá pokožka
• Únava
• Zhoršený zrak
• Vypadávanie vlasov a lámavé nechty
Ak sa s týmito problémami stretávate, zinok by mohol byť riešením.

Foto: Unsplash.com/engin akyurt

Ako si doplniť zinok
Zinok si telo nevie produkovať samo, preto je dôležité prijímať ho zo stravy alebo dopĺňať formou výživových doplnkov. Nájdeme ho v tekvicových semiačkach, strukovinách, červenom mäse, mlieku, mliečnych výrobkoch, zelenine (špenát, brokolica) či rybách.

Ako užívať zinok z lekárne?
Dávkovanie: Dlhodobo: 10 až 15 mg denne pre dospelých. Krátkodobo: až 25 mg denne.
Užívanie: Užíva sa nalačno a zapíja sa vodou. Nemal by sa kombinovať s mliečnymi výrobkami, minerálkami a najmä s kofeínom, ktoré znižujú jeho vstrebávanie.
Dôležité upozornenia: Tehotné ženy by si mali dopĺňať zinok hlavne stravou, doplnky po konzultácii s lekárom.

Pani Mária po konzultácii s odborníkom z lekárne získala jasné informácie a sebaistotu. „Teraz už viem, čo si mám vybrať a ako to správne užívať. Cítim sa oveľa lepšie a mám viac energie pre svoje vnúčatá,“ usmieva sa.

Máte podobné otázky? Neváhajte sa obrátiť na odborníkov v lekárňach Dr. Max. Radi vám poradíme a pomôžeme nájsť riešenie pre vaše potreby. Alebo nám napíšte na poradna@drmax.sk.
Foto: PharmDr. Peter Hnáth, lekáreň Dr. Max Trenčín

Komentáre