Zdravie
Keď je neskoro na psychológa, pomôže mediátor
TASR, 18. júna 2013 14:00
"Hranicu pri voľbe medzi mediátorom a psychoterapeutom možno stanoviť v tom, či vieme jasne zadefinovať neprekonateľné problémy vo vzťahu," uviedol psychoterapeut Martin Miler. "Ak vieme, že máme medzi sebou problémy, ktoré nám nedovoľujú žiť spoločný život a vieme ich jasne pomenovať, je lepšie už zájsť za mediátorom," dodal. To sa podľa jeho slov jednoznačne týka aj záležitostí, ktoré sa priamo vzťahujú na rozvod manželstva, ako sú rozdelenie majetku či zverenie detí do starostlivosti.
Mediátora nezaujíma minulosť
Mediačné sedenia môžu byť v tomto prípade výhodnejšie aj v tom, že sa na nich nepreberá minulosť. "Mediátor toto nerieši. Mňa nezaujíma, čo bolo, ale to, čo bude," uviedla rodinná mediátorka Bronislava Švehláková.

Psychológ hľadá príčinu krízy
Ak ale problémy jasne definované nie sú, psychológ sa práve snaží nájsť problém, ktorý je príčinou krízy. Miler uviedol, že je to možné aj vtedy, ak pracuje len s jedným z partnerov. "Pre párovú terapiu je, samozrejme, lepšie, ak sú pri sedení prítomní obidvaja, no veľa vecí sa dá riešiť aj v rámci rozhovorov len s jedným z nich," povedal Miler. Pripomenul však, že to má svoje limity. "Jeden môže urobiť iba svoju časť vo vzťahu a spoliehať sa na to, že tá druhá strana na to zareaguje," uviedol Miler.

Švehláková v tejto súvislosti pripomenula, že aj keď partneri ako manželia skončia, ostávajú naďalej rodičmi. "A tým im ostáva aj zodpovednosť vo vzťahu k svojim deťom," doplnila mediátorka.