Zdravie
Na dovolenke je riziko dehydratácie vyššie: Chráňte sa!
WEBMAGAZIN.sk-OTS, 21. júna 2013 12:00
Viac ako polovica hmotnosti nášho tela je tvorená vodou. Obrovský význam pravidelného pitného režimu vidno najmä na fakte, že už 2-percentná strata vody v organizme vedie k až 20-percentnej strate energie. Voda tiež zohráva dôležitú úlohu pri regulácii telesnej teploty a nedostatočne hydratované telo je celkovo menej odolné voči psychickej i fyzickej záťaži. Ak preto počas dovolenky pri mori či na horách nechcete riskovať kolaps z vyčerpania, fľaša čistej pramenitej vody by mala byť vašim verným spoločníkom.
Radšej viac ako menej
„Dospelý človek v bežných podmienkach denne stráca asi 2,5l tekutín, ktoré treba neustále nahrádzať. Teplé počasie, cestovný stres či fyzická námaha však tieto straty ešte zvyšujú a v horúcom lete sa tak denná potreba vody môže vyšplhať aj na 3 litre. Rýchlejšia strata tekutín pritom zvyšuje aj riziko dehydratácie organizmu,“ upozorňuje MUDr. Eva Beňová. Skúsená detská lekárka zároveň radí piť radšej o trochu viac, ako menej. Ak nemáte zdravotné problémy obličiek, s prípadným miernym nadbytkom vody si hravo poradia.

Ochutené minerálky nie sú najlepšia voľba
Silno sýtené a ochutené minerálky, naopak, na dodržiavanie pitného režimu vo všeobecnosti veľmi vhodné nie sú. Bublinky v nich síce uprostred leta príjemne osviežia, no oxidu uhličitého sa vaše telo bude potrebovať opäť zbaviť, rovnako ako nadbytku minerálnych látok. To isté platí v prípade umelých farbív, príchutí či konzervantov v rôznych nápojoch, na odbúranie ktorých organizmus musí vodu opäť spotrebúvať a efekt dopĺňania tekutín sa tým citeľne znižuje.
Predstaviť si to môžete na extrémnom príklade – morskej vode. Ak by ste sa jej napili, telo musí na odbúranie vysokej dávky soli spotrebovať viac čistej vody, než v skutočnosti prijalo. Vy by ste sa teda síce „napili“, no spôsobili by ste si paradoxne dehydratáciu. „Na každodenné pitie a čo najefektívnejšie dopĺňanie tekutín sú preto optimálne čisté pramenité vody s celkovým obsahom rozpustených látok do 500 mg/l. Tomuto kritériu spravidla vyhovujú práve dojčenské vody,“ radí lekárka.

Myslite na to, že základným kameňom pitného režimu musí byť pravidelnosť. Častejšie dopĺňanie tekutín po dúškoch, hoci aj niekoľkokrát za hodinu, je oveľa vhodnejšie ako nárazový príjem veľkého množstva. Ak napriek tomu na pitie pozabudnete, určite neignorujte varovné príznaky začínajúcej dehydratácie – sú nimi vysušené pery a jazyk, bolesť hlavy, malátnosť, ale aj podráždenosť. Okamžite siahnite po fľaši vody, ktorá má byť vždy poruke. V exotických destináciách, kde si kvalitou a nezávadnosťou miestnej vody nie ste istí, je zase výhodou, ak si radšej overenú balenú vodu prinesiete so sebou.