Zdravie
Vitamín C – nový bojovník proti rakovine?
Alena Klepochová, 29. mája 2013 12:00Ilustračné foto Foto: TASR/Lýdia Vojtaššáková
Na Slovensku ročne pribudne viac ako 25.000 nových prípadov rakoviny. Nádorové ochorenia sa podpisujú pod najčastejšie príčiny novopriznaných invalidných dôchodkov, práceneschopnosti a hospitalizácií. Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí slovenskej populácie, hneď po srdcovocievnych ochoreniach.Vzhľadom na starnutie populácie treba pritom do budúcna počítať so zvyšovaním sa výskytu rakoviny. Spomedzi nových prípadov rakoviny na Slovensku sa takmer 70 percent vyskytuje u populácie nad 60 rokov.
V prípade rakoviny existujú tri základné metódy liečby, a to chirurgická, rádioterapeutická a chemoterapeutická. Medicínsky vývoj lekárom v posledných rokoch umožňuje tiež pri liečbe využívať tzv. cielené terapie, ktoré útočia priamo na nádorové bunky a nie na zvyšok tela. Po novom má pacientom pomôcť aj starý známy vitamín C. Ten pomáha eliminovať účinok rôznych rakovinotvorných látok, alebo bráni ich vzniku.
Nová nádej pre onkopacientov?
Od minulého roka majú slovenskí aj českí pacienti možnosť liečiť aj pomocou vitamínu C podávaného v infúziách. „Nasadenie parenterálneho vitamínu C v paliatívnej onkologickej starostlivosti zlepšuje kvalitu života pacientov. Tí sa po aplikácii cítia lepšie, miznú nevoľnosti, únava, vyčerpanie, poruchy a ďalšie nežiaduce symptómy spojené s onkologickou liečbou,“ povedala zástupkyňa primára a vedúca lekárskej ambulancie Komplexného onkologického centra Krajskej nemocnice v Liberci, MUDr. Marta Holíková.
Ilustračné foto Foto: TASR
Vitamín C tam pri liečbe využívajú už niekoľko mesiacov, a to pri pacientoch s rôznymi typmi nádorových ochorení – pri karcinóme pŕs, vaječníkov, hrubého čreva, pankreasu a ďalších. „Osvedčilo sa nám najmä podávanie vysokodávkovaného vitamínu C u pacientov, ktorí z dôvodu pokročilosti nádorového ochorenia nemôžu podstúpiť konvenčnú onkologickou liečbu. Recentné štúdie ukazujú, že podávanie vitamínu C v infúziách napomáha predĺženiu života u týchto typov pacientov,“ uviedla MUDr. Holíková. Céčko má pomáhať pacientom lepšie žiť
Hoci sú onkológovia opatrní pri jeho zavádzaný do svojej praxe, v zahraničí sú bežné pracoviská, kde onkologickí pacienti dostávajú popri klasickej liečbe aj liečbu infúzne podaným vitamínom C. Klinické štúdie a prax potvrdzujú výsledky pri použití infúznej terapie napríklad pri liečbe rakoviny prsníka, vaječníkov, maternice, prostaty, pankreasu, hrubého čreva, pľúc atď.
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
„Selektívny protinádorový účinok vitamínu C na niektoré typy nádorových buniek, ktorý je vedecky dokázaný, to je zázrak, ktorý vo mne vzbudzuje pocit veľkej úcty a pokory voči našej matke prírode,“ skonštatovala MUDr. Ester Točíková, z Neurologickej ambulancie Hippokrates z Bratislavy.Zavrhnutý vitamín
Objaviteľom vitamínu C je maďarský vedec Albert Szent-Gyôrgyi, ktorý ho prvýkrát extrahoval z papriky a za tento objav získal v roku 1937 Nobelovu cenu. Ako prvý však jeho význam pri udržiavaní imunitného systému preukázal dvojnásobný držiteľ Nobelovej ceny Dr. Linus Paulig. Ten v roku 1970 odporučil pravidelné užívanie vitamínu C vo vyšších dávkach, ako bola dovtedy stanovená odporúčaná denná dávka, za účelom zvýšenia jeho účinku hlavne v prevencii nachladnutia a skrátenia jeho priebehu.
Medicínsky establishment Paulinga v jeho teórii nepodporil a vytvoril veľkú opozíciu voči tejto myšlienke. Obyčajní ľudia mu však uverili a niektorí začali užívať zvýšené dávky vitamínu C. Mnohí z nich zistili, že sa frekvencia a závažnosť ochorení z nachladnutia u nich znížila. Idea Dr. Paulinga odštartovala rozsiahly výskum. Zistilo sa, že zvýšené dávky vitamínu C nielen významne redukujú a skracujú priebeh nachladnutí, ale že je efektívnou prevenciou pred sekundárnymi vírusovými a bakteriálnymi komplikáciami.