Zdravie

Vedecká štúdia zistila, že smiech pomáha zdraviu srdca

"Vedci skúmali, či terapia smiechom môže zlepšiť symptómy pacientov s ischemickou chorobou srdca. Zapojilo sa do nej 26 pacientov s priemerným vekom 64 rokov."

TASR, 30. augusta 2023 11:35
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

"Zápal je obrovskou súčasťou procesu aterosklerózy, keď sa v tepnách hromadí plak. Táto štúdia zistila, že terapia smiechom by mohla pomôcť znížiť zápal a znížiť riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody," povedal profesor Saffi.

"Nemusí ísť o televízne programy. Ľudia so srdcovým ochorením môžu navštíviť komediálne večery alebo ich môžme povzbudiť, aby si užili zábavné večery s priateľmi a rodinou. Ľudia by sa mali aspoň dvakrát týždenne snažiť robiť veci, ktoré ich rozosmejú," vysvetlil. Terapia smiechom by mohla pomôcť znížiť používanie liekov.

"Smiech pomáha srdcu, pretože uvoľňuje endorfíny, ktoré znižujú zápal a pomáhajú srdcu a krvným cievam relaxovať. Znižuje tiež hladinu stresových hormónov, ktoré zaťažujú srdce," povedal Saffi.

"Je povzbudzujúce vidieť, že niečo také jednoduché a rozšírené by mohlo prospieť nášmu zdraviu. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či samotný smiech viedol k pozorovaným zlepšeniam a ako dlho by účinky mohli trvať," povedal profesor James Leiper z British Heart Foundation, ktorý nebol zapojený do výskumu.

Komentáre