Zdravie

Nezvyčajný liečiteľ: Pacientom v Komárne pomáha zlatý retriever

"Canisterapia je forma liečby a terapie, ktorá využíva interakciu medzi ľuďmi a vycvičenými psami. "

TASR, 17. augusta 2023 17:13
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Pacientov komárňanskej nemocnice pomáha liečiť desaťmesačný pes Blue. V rámci canisterapie zlatý retriever spoločne s majiteľkou Silviou Hanovou lieči pacientov na oddelení dlhodobo chorých priamo pri lôžku. "Vďaka pozitívnej spätnej väzbe od pacientov vieme, že terapia je žiadaná a plánujeme v nej pokračovať," zhodnotila prínos canisterapie vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Anna Rybková.

Canisterapia je forma liečby a terapie, ktorá využíva interakciu medzi ľuďmi a vycvičenými psami. Jej hlavným cieľom je za pomoci psa rozvíjať a udržiavať u pacientov schopnosť komunikovať a sústrediť sa, zlepšiť ich duševnú pohodu a pokúsiť sa vymaniť ich z každodennej rutiny, ktorú v nemocnici zažívajú. Terapia so psom znižuje úzkosť pacientov omnoho efektívnejšie, pretože sa v jeho prítomnosti zvyšuje u ľudí hladina hormónu šťastia oxytocínu a zároveň sa podporuje jemná aj hrubá motorika, skonštatovala Rybková.

Canisterapia sa uplatňuje hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nie sú účinné alebo ich nemožno použiť. V prípade fyzického zdravia táto metóda motivuje najmä pri rehabilitácii a povzbudzovaní imunity. Liečenie v praxi vykonávajú canisterapeutické tímy. Tím tvorí psovod a jeho pes, pričom pes musí byť náležite vycvičený a psovod musí mať odborné vedomosti z canisterapie a psychológie.


Komentáre