Zdravie

ÚVZ radí: Deti sú citlivé na nízke teploty, treba ich chrániť

"Hrúbka oblečenia by mala závisieť od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty."

TASR, 10. januára 2024 13:37
Na snímke sa deti lyžujú na Štrbskom plese 30. decembra 2022. Foto: TASR - Veronika Mihaliková
Bratislava 9. januára (TASR) - Malé deti sú citlivé na nízke teploty a mráz. Nemajú plne vyvinutú termoreguláciu. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Apeluje na ich ochranu pred chladom.

"Všeobecne platí, že počas celého roka by zdravé dieťa malo byť vonku aspoň dve hodiny denne, pričom v chladných mesiacoch je najvhodnejší čas okolo poludnia, keď teploty dosahujú vyššie hodnoty," priblížil.

Pokožku detí je počas pobytu vonku v mrazivom počasí potrebné chrániť. Odborníci odporúčajú deti krémovať, a to pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody. Je podľa nich potrebné ho naniesť aspoň pol hodiny pred odchodom z domu, aby sa stihol vstrebať.

Hrúbka oblečenia by mala závisieť od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty. "Platí jednoduchá zásada - vrstvenie oblečenia. Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, ako druhá vrstva je vhodný hrejivý flís a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu," doplnil ÚVZ. Apeluje aj na nosenie čiapky a teplých nepremokavých rukavíc.

V prípade detí do troch rokov nie je podľa odborníkov pobyt vonku vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako mínus desať stupňov Celzia. "Teplotná hranica pre pobyt vonku je v prípade dojčiat (detí do jedného roku života) mínus tri stupne Celzia pri holomraze (mráz bez snehu) a mínus päť, ak je nasnežené. Nie je vhodné zostávať s nimi vonku dlhšie ako hodinu," uzavreli.
Komentáre