Zdravie
ÚVZ radí: Deti sú citlivé na nízke teploty, treba ich chrániť
TASR, 10. januára 2024 13:37
"Všeobecne platí, že počas celého roka by zdravé dieťa malo byť vonku aspoň dve hodiny denne, pričom v chladných mesiacoch je najvhodnejší čas okolo poludnia, keď teploty dosahujú vyššie hodnoty," priblížil.
Pokožku detí je počas pobytu vonku v mrazivom počasí potrebné chrániť. Odborníci odporúčajú deti krémovať, a to pomocou krémov, ktoré nie sú na báze vody. Je podľa nich potrebné ho naniesť aspoň pol hodiny pred odchodom z domu, aby sa stihol vstrebať.
Hrúbka oblečenia by mala závisieť od pohybovej aktivity dieťaťa a vonkajšej teploty. "Platí jednoduchá zásada - vrstvenie oblečenia. Vhodné je priamo na telo obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, ako druhá vrstva je vhodný hrejivý flís a najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená, na ktorú dieťaťu oblečieme bundu," doplnil ÚVZ. Apeluje aj na nosenie čiapky a teplých nepremokavých rukavíc.
V prípade detí do troch rokov nie je podľa odborníkov pobyt vonku vhodný, ak je teplota vzduchu nižšia ako mínus desať stupňov Celzia. "Teplotná hranica pre pobyt vonku je v prípade dojčiat (detí do jedného roku života) mínus tri stupne Celzia pri holomraze (mráz bez snehu) a mínus päť, ak je nasnežené. Nie je vhodné zostávať s nimi vonku dlhšie ako hodinu," uzavreli.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Mráz ohrozuje najmä pacientov s cievnym ochorením, deti či seniorov
- Deti by nemali držať vianočný pôst s vidinou zlatého prasiatka
- Dlhodobá šikana môže podľa terapeutky zanechať na človeku stopy
- IPčko riešilo tento rok tisícky pokusov o samovraždu
- Linka Detskej istoty: Diskriminácia je forma násilia a významný streso