Zdravie

Starajte sa o svoje srdce, tu je niekoľko tipov

"Dôležitý je pohyb i zloženie potravy."

TASR, 17. septembra 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Recept na zdravé srdce je podľa odborníka veľmi jednoduchý, avšak aj ten najkomplikovanejší zároveň. Dôležitý je pohyb, strava, dostatočný spánok či vyhýbanie sa alkoholu.

"Nemáme však čas na to, aby sme chodili cvičiť. Nemáme vytvorené podmienky, aby sme zdravo jedli, a keď ich aj máme, tak nám lepšie chutí to nezdravé a stresov máme toľko, že skutočne sa im nemôžeme vyhnúť," hovorí Ján Lietava, prezident Slovenskej ligy Srdce Srdcu.

K zdravému srdcu môže dopomôcť niekoľko zmien. "Ukazuje sa, že aspoň dva - tri dni do týždňa, keď dodržujeme zásady stravovania mediteránnej diéty, tak to má veľmi významný vplyv na zníženie cholesterolu aj krvného tlaku," vysvetlil Lietava. Radí tiež pri varení soliť až nakoniec.

"Uľpie na povrchu jedla a máme pocit slanosti a pritom tej soli je menej," vysvetlil. Výskumy dlhodobo ukazujú, že Slováci solia viac, ako je zdravé. Denný príjem soli by mal byť najviac päť gramov, priemerná spotreba u nás je však raz taká.
Soliť by sme mali až nakoniec. Foto: Pixabay

Dôležitá je aj fyzická záťaž. "To neznamená, že si ideme zahrať s kamarátmi tenis alebo futbal, pretože toto nie je tréning. Tréning znamená to, že človek minimálne 30 minút udržiava svoje srdce na 60 percentách maximálnej tolerovanej záťaže," upozornil Lietava.

U dospelých ide väčšinou o 110 až 130 úderov za minútu. "Vtedy dochádza k spaľovaniu tukov, lipolýza sa rozbieha až po 20 minútach záťaže," upozornil Lietava. Poukazuje na to, že pre organizmus je výhodnejšia dlhšia miernejšia záťaž ako vysoká krátkodobá. V rámci prevencie cukrovky odporúča akékoľvek cvičenie s činkami.

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí aj vo svete. Podľa OECD Health at a Glance 2015 Slovensko je za rok 2013 na prvom mieste v úmrtnosti spomedzi hodnotených 34 krajín. SR patrí medzi posledné štyri krajiny s najkratšou očakávanou dĺžkou života od narodenia a od veku nad 65 rokov, čo má priamu súvislosť s vysokou mierou úmrtnosti na ochorenia srdca a ciev. Tie sú vo väčšine prípadov podmienené aterosklerózou, ktorá je dôsledkom vysokého cholesterolu.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Bojujte s demenciou spevom
WHO odporúča v rámci prevencie pred zikou praktizovať bezpečný sex
Prečo je mužom stále teplo a ženám stále zima?
Tri mýty o bolesti spodnej časti chrbta

Komentáre