Zdravie
Chodíte chytať bronz do solária? Toto by ste si mali prečítať!
Alena Klepochová, 28. apríla 2014 12:00Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Solária sú čoraz viac vyhľadávané verejnosťou, keďže mnohí z nás túžia po peknom opálení aj keď leto ešte neprišlo. Netreba však zabúdať na to, že nadmerné opaľovanie škodí, či už sa opekáte na prirodzenom slnku alebo v soláriách. Svedčí o tom aj čoraz viac prípadov rakoviny kože medzi mladými ľuďmi. Na ochranu pred slnečnými lúčmi si už pomaly zvykáme, netreba však podceňovať ani žiarenie v soláriách.
„Soláriá ponúkajú ľuďom „umelé“ opaľovanie, ktoré sa často považuje za veľmi účinné a neškodné. Tento názor spochybňujú pribúdajúce dôkazy o tom, že aj UV žiarenie používané v soláriách môže poškodiť kožu a zvýšiť riziko kožných nádorov,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Poukazuje, že v poslednom období vzrástlo používanie solárií medzi ľuďmi do 30 rokov a vedci zároveň zaznamenali paralelný nárast počtu mladých ľudí s rakovinou kože.
Najagresívnejší je melanóm, zhubný nádor z pigmentových buniek, ktoré obsahujú melanín. Zvyčajne sa vyskytuje na koži, ale môže sa objaviť aj na slizniciach či v oku. Vznik ochorenia zapríčiňuje zhubná zmena štruktúry a množenia pigmentových buniek, ktorá najčastejšie postihuje ľudí so svetlou pokožkou i vlasmi. Asi štvrtina melanómov vzniká zo znamienka, zvyšok sa objaví na zdravej koži. Zhubný melanóm patrí k najzákernejším druhom rakoviny, keďže rýchlo rozširuje svoje metastázy, často do mozgu či lymfatických uzlín. Ťažko reaguje na liečbu, netreba jeho vznik preto pokúšať.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Soláriá majú oproti slnečným lúčom nevýhody
Opaľovaním v soláriu dostáva telo dávku UV žiarenia, ktorá sa pripočíta k celoročnej expozícii, ktorú dostane v priebehu každodenného života. „Vedecké dôkazy o tom, že soláriá zapríčiňujú zhubné nádorové ochorenia kože, sa považujú za dostatočné. Nie je dôvod predpokladať, že by umelé UV žiarenie bolo menej škodlivé ako expozícia prirodzenému slnečnému žiareniu,“ konštatuje ÚVZ SR.
UV žiarenie nemusí vyvolať len začervenanie či spálenie kože. Nepriamo ovplyvňuje imunitný systém, spôsobuje predčasné starnutie kože, stratu jej pružnosti a môže viesť aj k vzniku spomínanej rakoviny kože. Každá koža má pritom inú citlivosť na žiarenie, pričom najohrozenejšia je jemná detská koža, prípadne ľudia so svetlou a citlivou kožou. Väčšie riziko vzniku kožného nádoru je u ľudí so svetlejšou pokožkou, fototypmi I a II, ľudí s množstvom materských znamienok.
Vedci už potvrdili, že používanie solárií je významne nebezpečné pre vznik rakoviny kože, spolu s expozíciou slnečného žiarenia má významnú úlohu v náraste melanómu kože, pred tridsiatym rokom života súvisí so 75 percentným nárastom vzniku melanómu kože. Oproti opaľovaniu na slnku majú solária veľkú nevýhodu, lebo nepodporujú vznik vitamínu D a dodatková expozícia UV žiarenia tiež vystupňuje škodlivé účinky prirodzeného slnenia.