Zdravie
Slnko netreba podceňovať, rakoviny pribúda aj medzi mladými
Alena Klepochová, 17. júna 2013 14:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Po chladných týždňoch by sa na nás v nadchádzajúcich dňoch malo podľa predpovedí meteorológov usmievať letné slniečko. Jeho účinky už možno niektorí aj pocítili, pokiaľ sa v týchto dňoch zdržiavali dlhšie vonku. Pokiaľ slnko podcenili, mohlo prekvapiť už aj nepríjemné spálenie.Slnečné lúče nevyvolávajú len začervenie či spálenie kože. UV žiarenie nepriamo ovplyvňuje imunitný systém, spôsobuje predčasné starnutie kože, stratu jej pružnosti, dôsledkom môžu byť aj vrásky a rozšírené póry. Môže tiež viesť k vzniku rakoviny kože. Prípadov stále pribúda, pričom ide o jeden z najagresívnejších typov rakoviny. Postihuje čoraz viac aj mladšie vekové kategórie.
„Slnečné žiarenie vyvoláva v koži celý rad biologických efektov, ktoré môžu byť pre organizmus užitočné, ale aj škodlivé,“ vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Reakcia jedinca na UV žiarenie závisí od množstva energie, ktorú koža absorbuje. V závislosti od dávky žiarenia môžu vznikať priaznivé reakcie ako syntéza vitamínu D, ale i nepriaznivé rekcie ako spálenie (erytém) kože.
Dôležitý UV index
Slnečné žiarenie zahrňuje malý podiel ultrafialového žiarenia. V súvislosti s prevenciou voči škodlivosti jeho účinkov je dôležité sledovať tzv. UV index (UVI). Ten sa vyjadruje číselnou škálou od 0 - 10+.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Na jeho hodnotu má vplyv najmä zemepisná šírka, čím bližšie k rovníku, tým je hodnota UV indexu vyššia. Rovnako nadmorská výška, keď s každými 1 000 m sme vystavení o 10 % vyššej dávke UV žiarenia, taktiež ročné obdobie a poloha slnka, približuje ÚVZ SR. Najvyššia hodnota je v lete a na poludnie. Predpoveď a denný chod UV indexu možno nájsť napríklad na stránkach SHMÚ. Každý človek reaguje inak
Každá koža má inú citlivosť na slnečné žiarenie, pričom najohrozenejšia je jemná detská koža, prípadne ľudia so svetlou a citlivou kožou. Ako prevencia vzniku kožnej rakoviny sa odporúča vyhýbanie sa slnečným lúčom medzi 10.00 až 15.00 h. Deti do troch rokov života by nemali byť vystavené ich účinkom vôbec.
Väčšie riziko vzniku kožného nádoru je u ľudí so svetlejšou pokožkou, fototypmi I a II, ľudí s množstvom materských znamienok. Pri dlhšom pobyte na slnku treba použiť opaľovací krém. „Pri výbere si všímame výšku ochranného faktoru. Jeho výšku si vyberáme v závislosti od fototypu osoby, jej veku, času, ktorý chceme na slnku stráviť, predpokladanej intenzity slnečného žiarenia, ale i skutočnosti, či budeme na slnku prvýkrát alebo opakovane,“ radí ÚVZ SR.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Treba tiež pamätať na to, že nedostatočné množstvo opaľovacieho krému či nerovnomerná aplikácia môžu výrazným spôsobom znížiť jeho ochranný faktor. Netreba tiež zabúdať na kvalitné slnečné okuliare, ako aj pokrývku hlavy či vhodný odev.Podľa reakcie kože na UV žiarenie možno ľudí rozdeliť na 4 základné skupiny:
Fototyp I - Koža vždy sčervenie, nikdy nestmavne. Jedinec má obyčajne modré oči a ryšavé vlasy
Fototyp II - Koža obyčajne sčervenie, stmavne málo. Jedinec má svetlé vlasy a modré alebo zelené oči.
Fototyp III - Koža niekedy sčervenie, stmavne dobre. Jedinec má hnedé vlasy a sivé alebo hnedé oči.
Fototyp IV - Koža nikdy nesčervenie, vždy stmavne. Jedinec má obyčajne čierne vlasy a hnedé oči.