Zdravie

Viete, ako si vybrať správne slnečné okuliare?

"Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu."

Alena Klepochová, 8. augusta 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Slnečnému žiareniu bývame počas letných mesiacov zvyčajne vystavení častejšie ako v iných mesiacoch. Najmä počas leta tak netreba ochranu očí podceňovať, slnko totiž môže poškodiť očnú rohovku, spojovky aj sietnicu.

Každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie. Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny, vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia. Do slnka sa preto nemá nikdy pozerať dlhodobo a cielene. Ide o jednu z najčastejších príčin slepoty. Výnimočne nebezpečné je zatmenie slnka, vydržíte sa doň pozerať dlhšie a nevnímate riziko.

„Na slnečné žiarenie sú vo všeobecnosti citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami a svetlou, napríklad modrou dúhovkou. Bývajú svetloplachejší, výraznejšie reagujú na ostré svetlo. Okuliare by mali nosiť vždy za jasného slnka, zlepšuje im to pohodlie. U ostatných platí – slnečné okuliare si nasaďte vždy za slnečného počasia, a to v ktoromkoľvek ročnom období,“ povedala očná lekárka a mikrochirurgička Očnej kliniky NeoVízia MUDr. Miriam Záhorcová.

Pozor na dočasnú slepotu


Špeciálne dôležitá je podľa odborníčky slnečná ochrana pri mori a na horách. „V očnom lekárstve poznáme ochorenie z vysokej intenzity svetla, môže spôsobiť dočasnú slepotu. Preto dbajme na kvalitné slnečné okuliare vždy pri intenzívnom rozptýlenom slnečnom svetle s intenzívnym jasom - a to je najčastejšie práve pri mori a na horách,“ skonštatovala MUDr. Záhorcová.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na jasnom slnku by mali nosiť slnečné okuliare aj deti. „Bábätkám je dobré pritieňovať strieškou alebo slnečníkom na kočiar. Deťom, ktoré už zvládnu sedieť či spraviť prvé krôčky, zakryte tvár aspoň čiapkou so šiltom. Ostatné deti by mali nosiť slnečné okuliare vždy za slnečného počasia, pre tie najmenšie dostať kúpiť aj slnečné okuliare na gumičku.“

Okuliare majú byť veľké


Pri výbere okuliarov by malo základné pravidlo znieť čím väčšie, tým lepšie. Slnečné okuliare by mali pokrývať celú veľkosť oka. Módne výstrelky maličkých rozmerov neposkytujú dostatočnú ochranu. Z materiálov je najvhodnejší tvrdený plast alebo sklo. Zabráni poškrabaniu a deformáciám.

V súvislosti s UV filtrom je dôležité číslo 400 nanometrov. UV filter s touto vlnovou dĺžkou poskytuje štandardný stopercentný systém ochrany. Neprepúšťa ultrafialové svetlo rizikovej vlnovej dĺžky. Ak chcete zistiť, či majú vaše okuliare skutočne UV ochranu, akú uvádzajú, nechajte si ich premerať v očnej optike.

Okrem hodnoty UV filtra siahnite po správnej priepustnosti svetla slnečných skiel. Názor, že čím tmavšie okuliare, tým lepšia ochrana pred žiarením, je nesprávny. Aj číre dioptrické sklá môžu obsahovať UV filter a naše oko chrániť. Na horách a pri mori sa odporúča použiť vyššiu kategóriu.

Nie každá farba okuliarov je vhodná pre šoféra


Vodiči by mali pamätať na to, že na šoférovanie nie je vhodná modrá farba skiel. Znižuje totiž intenzitu vnímania červenej a zelenej farby. Toto zafarbenie skla neodporúčame krátkozrakým ľuďom.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Naopak, ideálne farby za volant sú sivá a hnedá. Na šoférovanie sú ideálne slnečné okuliare s polarizačným efektom, teda znižujú množstvo odrazeného svetla do oka, a tým zabraňujú oslňovaniu.

Do hmly a na športovanie sú zase vhodné žlté a oranžové sklá, ktoré zlepšujú rozlišovaciu schopnosť v hmle. Ostatné farby nemajú výraznejší vplyv na kvalitu videnia.

Rozdelenie filtrov


Kategória 0 - bezfarebný alebo veľmi svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 80 – 100%)
Kategória 1 – svetlý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 43 – 80%)
Kategória 2 – stredne tmavý filter (priepustnosť viditeľného žiarenia 18 – 43%)
Kategória 3 –tmavý filter / vhodný na bežné nosenie (priepustnosť viditeľného žiarenia 8 – 18%)
Kategória 4 – veľmi tmavý filter / vhodný k moru a do hôr / nevhodný na šoférovanie, skresľuje vnímanie farieb (priepustnosť viditeľného žiarenia 3 – 8%)

Komentáre