Zdravie

Prvé jarné alergény - peľ liesky a jelše už začal trápiť alergikov

"Na celom území Slovenska dosahovali prvé jarné pele v uplynulých dňoch alergologicky významné, miestami až veľmi vysoké koncentrácie."

TASR, 9. marca 2021 13:05
Na archívnej snímke lieska veľkoplodá. Foto: TASR Jozef Ďurník

V uplynulých dňoch v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ prvých jarných alergénov liesky a jelše. Na celom území dosahovali alergologicky významné, miestami až veľmi vysoké denné koncentrácie. Konštatovala to Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá peľová informačná služba v SR.

Najvyššiu dennú hladinu peľu jelše zachytili stanice v Bratislave, Banskej Bystrici a v Trnave. Peľ liesky okrem Banskej Bystrice a Bratislavy i monitorovacia stanica v Žiline.

Popri peľu drevín z čeľadí cyprusovitých-tisovitých sa v ovzduší vyskytli už aj prvé peľové zrná brestu a topoľa, zatiaľ iba v nízkych koncentráciách.

Peľová sezóna jelše a liesky je naplno rozbehnutá na celom území a podľa Lafférsovej v najbližších dvoch týždňoch ich denné koncentrácie budú dosahovať vysoké hladiny. Podobne majú rásť i koncentrácie peľu topoľa a brestu. Nárast odborníci predpokladajú aj u spór húb (plesní). Nočné ochladenie a zrážková činnosť však môže spôsobiť ich pokles.

Komentáre