Zdravie

Prejavy atopického ekzému môže zhoršiť chlad

"Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie. Telo ním reaguje na rôzne látky z vonkajšieho prostredia."

TASR, 8. decembra 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Oliver Ondráš
Pacientom s atopickým ekzémom neprospievajú priemyselne pripravené potraviny. Treba sa vyvarovať aj orieškom, dráždivým koreniam, štipľavým jedlám či rôznym druhom čokolád. Stav ekzému sa takto môže iba zhoršiť. U každého to však môže byť individuálne.

"Samozrejme, vyhnúť sa im je úplne nemožné, treba to však obmedziť," povedal dermatovenerológ Tomáš Dianiška. Odporúča variť z čerstvých potravín.

Prejavy ochorenia môžu zhoršiť i športové aktivity (bazén, fitnes), či niektoré bežné domáce činnosti. Preto by človek pri práci s čistiacimi prostriedkami nemal zabúdať na rukavice. Stav pokožky ovplyvňuje aj počasie. Chladné počasie môže prejavy ekzému zhoršovať.

Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie. Telo ním reaguje na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Ľudia majú pokožku miestami abnormálne suchú, čo vedie k silnému pocitu svrbenia a následne ku škriabaniu. Jeho liečba patrí do rúk odborníkov.

Dianiška radí používať ku každodennej bežnej starostlivosti o pokožku premasťovacie prípravky. V zime treba na pokožku používať vyživujúce krémy. Zásadný význam majú podľa neho bariérové krémy, ktoré obsahujú látky podobné stavbe kože - napríklad dexpanthenol, glycerín a urea.

"Počas týždňa možno kombinovať rýchle sprchovanie špeciálnymi umývacími prostriedkami s vaňovým olejovým kúpeľom," povedal lekár. Umývacie postupy by sa nemali počas dňa striedať. Pacienti by mali používať jemné mydlá a sprchové gély. Mnohí používajú špeciálnu kozmetiku z lekární. Pacienti by mali používať jemnú čistiacu kozmetiku aj na tvár, ideálne určenú pre citlivú pleť.

Lekár radí vyvarovať sa noseniu drsného šatstva. Oblečenie by malo dýchať a nemalo by byť príliš tesné. "Človek s atopickým ekzémom by mal dať prednosť bavlnenej bielizni, zo šatníka treba vyradiť vlnu a všetky materiály s hrubými vláknami," dodal.

ODPORÚČAME AJ:
Páni, pozor: Zápal ďasien vám môže upozorňovať na toto
Máte kruhy a vačky pod očami? Prezradíme vám, ako vznikajú
Opýtali sme sa za vás: Existuje alergia na spermie?
Máte zápchu? Môže vám hroziť smrteľné nebezpečenstvo

Komentáre