Zdravie

Pred užitím lieku by si pacient mal prečítať príbalový leták

"Príbalové letáky liekov majú jednotnú štruktúru, aby sa v nich dali jednoducho dohľadať potrebné informácie. "

TASR, 21. februára 2020 8:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Predtým, než pacient začne užívať akýkoľvek liek, mal by si prečítať príbalový leták. Upozorňuje na to Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) na webovej stránke projektu Lieky s rozumom.

"Vyhnete sa tak nesprávnemu užívaniu lieku a neprekvapia vás ani prípadné vedľajšie účinky," vysvetľujú predstavitelia AOPP. Podľa zákona musí výrobca v letáku informovať "čitateľne, jasne a zrozumiteľne", aby kupujúci tomu porozumel. Znenie príbalových letákov pre ich lepšiu zrozumiteľnosť pripomienkujú aj samotní pacienti či pacientske organizácie.

Príbalové letáky liekov majú jednotnú štruktúru, aby sa v nich dali jednoducho dohľadať potrebné informácie. Obsahuje informácie o tom, čo je daný liek a na čo sa používa, a tiež vysvetlenie toho, v akých prípadoch sa liek nemôže užívať, kedy sa odporúča aspoň skonzultovať liečbu s lekárom či lekárnikom. Tiež popis dávkovania a spôsob podávania lieku, možné vedľajšie účinky, ktoré sa môžu, ale aj nemusia u pacienta prejaviť, inštrukcie ako uchovávať liek, obsah balenia a ďalšie informácie.

Komentáre