Zdravie
Prečítajte si TOP otázky, ktoré dostali slovenskí hovorcovia
Alena Klepochová, 16. septembra 2013 14:00Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Hovorcovia sa pri výkone svojho povolania nestretávajú len s bežnými otázkami vyplývajúcimi z aktuálnych problémov, či súvisiacimi s fungovaním organizácií, v ktorých pracujú. Nielen novinári, ale aj ľudia, ktorí sa môžu na rôzne inštitúcie obracať s otázkami na základe infozákona, ich niekedy prekvapia aj s netypickými požiadavkami. Prečítajte si, na aké zaujímavé otázky si zaspomínali hovorcovia.Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR – Zuzana Čižmáriková
- „Komu patrí placenta a ako sa k nej správame?“
- „Koľko hodín po smrti muža si žena môže zobrať jeho spermie tak, aby sa dali použiť?“
- „Prečo ovčie kožky nedáme do kategorizačného zoznamu liekov? Aj ovčie kože sú liečivé.“
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
- „Aká by mala byť čepeľ, koľko má merať a ako sa má viesť rez bruchom, aby sa spôsobilo smrteľné zranenie?“- „Koľko stojí výber pôrodníka na srdcovocievnom ústave?“
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava – Petra Stano Maťašovská
- „Chcel by som darovať svoje telo nemocnici na vedecké účely, mohli by ste s ohľadom na túto požiadavku ukončiť môj život?“
Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš
- „Potrebujem zistiť meno a bydlisko ženy, ktorá bola hospitalizovaná zarovno so mnou v pavilóne oproti. Piaty balkón sprava. Pozerávali sme sa na seba, niekedy sme si aj zakývali. Rád by som sa s ňou stretol aj mimo nemocnice.“ - „Koľko evidujete pacientov s chvostom?“
- „Aké sú najčastejšie gynekologické problémy mužov a žien?“
- „Môžeme prísť urobiť rozhovor s pacientom s prasacou chrípkou? (ležal izolovaný)“
- „Ako sa pracovalo v nemocnici, keď neexistovali pevné linky?“
Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne – Petra Balážová
- „Akú cenu má ľudský život?“
- „Koľko stojí liečba, keď vás napadne susedov pes? Vymáhate to?“
- „Je problém, ak má nemocnica záchody, ktoré podľa vyjadrení ľudí výraznejšie zapáchajú?“
- „Myslíte si, že by bolo možné, aby zdravotné poistenie na Slovensku fungovalo na báze dobrovoľnosti, to znamená – platil by len ten, kto má záujem využívať lekárke služby? Čo by táto prevratná zmena priniesla?“
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
- „V zahraničných rebríčkoch kvality zdravotnej starostlivosti sa SR zatiaľ neumiestňuje na vysokých priečkach. Prečo to tak je? Čo a kto by mal spraviť, aby sa SR v rebríčkoch posunulo na vyššie priečky?“- „Aký je rozdiel medzi pevnou sieťou a zdravotníckym zariadením?“
- „Podľa mojich informácií hospodárska kríza ovplyvní aj slovenské zdravotníctvo, z čoho vyplýva, že možno nastanú zmeny v tejto oblasti. Potrebovala by som informácie o tom, že ako, v akej miere ovplyvní Všeobecnú zdravotnú poisťovňu táto kríza, a tá nová situácia v zdravotníctve?“
- „Aký je váš odhad objemu zákrokov, ktoré museli byť dnes zrušené?“ (Otázka v čase prebiehajúceho štrajku lekárov)