Zdravie

Vieme, kde sú najlepšie pôrodnice, pozrite sa

"Na Slovensku v súčasnosti funguje 54 pôrodníc, nie všetky však mamičkám ponúkajú rovnaké služby a starostlivosť."

Alena Klepochová, 6. februára 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Kde budem rodiť? Tejto dileme sa samozrejme nevyhne žiadna žena, ktorá čaká bábätko. Kým niektoré sa automaticky rozhodnú pre pôrodnicu, ktorú majú k bydlisku najbližšie, iné dostupnosť z pohľadu vzdialenosti dávajú až za kvalitu či odporúčania. Niektoré mamičky sa zase rozhodnú pre nadštandard v súkromnej nemocnici. Kde však dostanú najlepšiu starostlivosť? Na túto otázku chcel priniesť odpoveď nový Sprievodca pôrodnicami 2012.

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko - pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe poskytnutých údajov. V rámci projektu Inštitútu pre zdravotnú politiku – Health Policy Institute a rodinka.sk okrem toho mamičky a odborníci hodnotia aj pôrodnice, stalo sa tak po druhýkrát. Ide o jedno z mála sledovaní kvality v slovenskom zdravotníctve.

Vycestovať za dobrou pôrodnicou?


Rebríček vznikol na základe hodnotenia služieb, kvality zdravotnej starostlivosti a spokojnosti mamičiek. Ako hovorí odborná garantka projektu MUDr. Silvia Hnilicová, za dobrou pôrodnicou sa oplatí cestovať. „Má zásadný význam, v akých podmienkach a v akej bezpečnosti sa dieťa porodí,“ skonštatovala s tým, že ide to, aby zážitok z pôrodu nebol traumou a stresom. Odporúča preto rozhodovať sa podľa kvality pôrodnice a pravdepodobnosti, že zážitok z pôrodu bude pekný.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Neznamená to však, že si treba automaticky zaplatiť pôrod v súkromnej nemocnici. Hnilicová poukázala, že napríklad služby môžu byť na vyššej úrovni, v iných faktoroch však nemusia byť súkromné zariadenia najlepšie. Prvé priečky v rebríčku patria štátnym pôrodniciam.

Prirodzený pôrod verzus cisársky


Hodnotenie pôrodníc prinieslo okrem rebríčka aj čísla k niektorým pálčivým témam. Ukázalo sa, že na Slovensku je stále vysoké percento cisárskych rezov a jeho neustály nárast. Kým Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o čísle 15 percent ako optimálnom, čo sa týka sekcií, realita u nás je okolo 30 percent.

Aj keď je cisársky rez život zachraňujúci výkon, jeho nadmerné využívanie bez medicínskej indikácie napríklad na želanie matky zvyšuje riziko pre matku aj dieťa. Zotavenie po takomto pôrode býva aj dlhšie a náročnejšie. Netreba preto kopírovať niektoré celebritné mamičky, ktoré asi náhodou nerodili prirodzenou cestou a niekedy aj pred termínom.

Mamičkám chýba kontakt s dieťaťom


Najväčšie rezervy vidia realizátori hodnotenia v chýbajúcom bondingu, teda prirodzeného procesu utvárania primárnej väzby medzi matkou, dieťaťom a oteckom. V minulom i v tomto roku mamičky najnižšie hodnotia práve podporu kontaktu „koža na kožu“ a prvé minúty po pôrode. Oproti minulému roku sa však zaznamenalo mierne zlepšenie. Rezervy sú tiež v rešpektovaní individuality ženy, jej intimity a podpory prirodzeného pôrodu v priestorových podmienkach našich pôrodníc.

Zoznam najlepších pôrodníc. Foto: Sprievodca pôrodnicami 212

Čo si zobrať so sebou?


Po tom, čo sa mamička rozhodne pre konkrétnu pôrodnicu, mala by tiež myslieť na veci, ktoré v nej bude potrebovať. „V Bratislave záleží na tom, či si žena vyberie štandard alebo nadštandard. V štandarde potrebuje takmer všetko. To znamená nočné košele, župan, prezuvky, šampón, uterák, osušku, toaletný papier, vložky, príbor, tanier, vreckovky, podložku na posteľ, hrnček, lyžičku, pohár.... V nadštandardnej izbe jej poskytnú vložky aj toaletný papier, inak potrebuje de facto to isté,“ priblížila svoju skúsenosť mladá mamička z Bratislavy.

Samozrejmosťou sú aj veci pre bábätko. V pôrodnici dieťatko po pôrode oblečú a dajú do perinky, rovnako mu poskytnú na začiatok potrebné hygienické prostriedky. Netreba však zabudnúť na plienky, pleny, vlastné oblečenie, ktoré bude bábätko potrebovať, prípadne deku v chladnejších mesiacoch.

Komentáre