Zdravie

Pocit samoty vám môže neskôr poriadne uškodiť

"Holandskí vedci zistili, že ak sa človek cíti opustený, môže mať neskôr poriadne problémy."

, 11. decembra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Keď sa človek často cíti opustený, mal by sa pripraviť na to, že tento pocit sa s ním zvezie aj v neskoršom veku. Holandskí vedci dokázali, že medzi pocitom opustenosti a demenciou je veľmi úzke prepojenie. Ak sa človek cíti opustený, zvyšuje sa mu riziko vzniku Alzheimerovej choroby dvojnásobne.

Pocit a skutočnosť


Treba však rozlišovať, čo je pocit samoty, a čo je samota. Možno sa vám zdá, že to je to isté, ale mýlite sa. Aj človek, ktorý má veľkú rodinu a množstvo priateľov, sa môže cítiť opustený. Napríklad má pocit, že mu nikto nerozumie, že sa o neho aj tak nikto nejako extrémne nezaujíma. A sám si vyvoláva pocity opustenosti.

Na druhej strane sú ľudia, ktorí nemajú nikoho, nemajú rodinu ani priateľov, no napriek tomu sa im pocity samoty vyhýbajú. Sú so svojim životom spokojní a necítia sa opustení.

Dvakrát vyššie riziko


Už predchádzajúce štúdie ukázali, že sociálna izolácia a nedostatok kontaktu s ľuďmi môžu v neskoršom veku viesť k demencii.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V novom výskume sa odborníci zamerali na 2000 ľudí, ktorí už mali príznaky demencie. Porovnávali ľudí, ktorí žili sami, a ľudí, ktorí žili s niekým iným. Zistili, že u jedného z desiatich, ktorí žili sami, sa po troch rokoch rozvinula demencia. U tých, ktorí žili s niekým iným, to bol jeden z dvadsiatich.

Výsledky potvrdili, že ľudia trpiaci pocitmi samoty majú dvojnásobne vyššie riziko vzniku demencie.

Bez svadby a bez demencie?


Zaujímavosťou je, že muži, ktorí sa nikdy neoženili, a ženy, ktoré sa nikdy nevydali, mali menšie sklony k demencii. Dôvodom môže byť to, že majú iný životný štýl. Samotu si sami zvolili, nevydali sa alebo sa neoženili preto, lebo to takto chceli. Netrápili ich pocity opustenosti, čím sa im nezvyšovalo riziko demencie.

Zbavte sa akýchkoľvek negatívnych pocitov a nemyslite na opustenosť, možno sa vám potom podarí vyhnúť sa demencii a Alzheimerovej chorobe.

Komentáre