Zdravie

Počet detí zranených na kolobežkách pribúda, časté sú zlomeniny rúk

"Najčastejšou príčinou zranení bol samotný pád z kolobežky, prípadne sa kolobežkár zrazil s inou osobou alebo predmetom."

TASR, 27. júla 2021 12:50
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Oddelenie urgentného príjmu Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) eviduje v poslednom období nárast počtu detí vyšetrených pre zranenie získané počas jazdy na kolobežke. Pre TASR to uviedla hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

"Len za mesiac jún 2021 sme takto ošetrili 43 detí, z ktorých desať si vyžadovalo hospitalizáciu s následnou chirurgickou intervenciou,"
priblížila Kamenická. Najčastejšou príčinou zranení bol samotný pád z kolobežky, prípadne sa kolobežkár zrazil s inou osobou alebo predmetom, alebo bol zrazený osobným automobilom.

Až polovica zranených kolobežkárov utrpela zlomeninu hornej končatiny. V štvrtine prípadov išlo o otvorené rany vyžadujúce šitie.

"Lekári kliniky detskej chirurgie odporúčajú využitie všetkých dostupných ochranných pomôcok pre kolobežkárov, ako sú helma, chrániče lakťov, kolien a podobne. Avšak na prvom mieste je opatrnosť a zodpovednosť, ktorá znižujúcim sa vekom dieťaťa je hlavne na jeho rodičoch,"
pripomenula Kamenická.

Komentáre