Zdravie

Deti, nevládni či zvieratá by počas horúčav nemali zostávať v aute

"V prípade horúčav môže v stojacom aute so zatvorenými oknami stúpnuť teplota až na 60 až 70 stupňov Celzia, čo nemôže zniesť žiaden živý organizmus."

TASR, 9. júna 2021 10:43
Ilustračná snímka. Foto: TASR/DPA Markus Scholz
Bratislava 9. júna (TASR) - Počas horúčav by v žiadnom prípade v uzamknutom aute nemali zostať deti, starí či bezvládni ľudia, ale ani zvieratá. Pre TASR to povedala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Vysvetlila, že v prípade horúčav môže v stojacom aute so zatvorenými oknami stúpnuť teplota až na 60 až 70 stupňov Celzia, čo nemôže zniesť žiaden živý organizmus. "Vnútrajšok auta sa zmení doslova na skleník a u dieťaťa môže dôjsť k zlyhávaniu základných životných funkcií – vedomia, dýchania a krvného obehu," zdôraznila s tým, že v niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu.

Problémom je aj to, že z takéhoto nebezpečenstva nevedia uniknúť, nevedia si otvoriť okná alebo dvere. Zdravotnícki záchranári varujú, že prehriatie organizmu môže nastať pri dlhšej ceste vo vozidle bez funkčnej klimatizácie a bez prísunu čerstvého vzduchu. Zdôraznili, že detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka.

Prejaví sa s odstupom niekoľkých hodín zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou, bolesťami hlavy, vracaním a celkovou slabosťou. "Veľmi dôležité je preto dopĺňať tekutiny už počas cesty, aby organizmus mal šancu sám sa ochladzovať potením. Dehydratácia, teda nedostatok tekutín v organizme, totiž urýchľuje prehrievanie organizmu," dodala Krčová.

Komentáre