Zdravie

Oči v zime ohrozuje vysušovanie aj snežná slepota

"Zima je pre zrak nepríjemné obdobie. Problematický je pre oči najmä pobyt v interiéri či uzatvorených priestoroch."

TASR, 13. decembra 2016 8:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Zima je pre zrak nepríjemné obdobie. Problematický je pre oči najmä pobyt v interiéri či uzatvorených priestoroch. V dôsledku klimatizácie a kúrenia dochádza k vysušovaniu prirodzeného prostredia, čo vplýva na kvalitu sĺz. "Tie sa v takomto neštandardnom prostredí rýchlejšie odparujú. Ak sa k tomu pridruží práca s počítačom, pri ktorej je frekvencia žmurkania nižšia ako obvykle, oko sa unaví a vysuší rýchlejšie," vysvetľuje oftalmológ Ondrej Jurčišin z očnej kliniky Vesely.

Ideálnou prevenciou je odparovač inštalovaný na radiátoroch, zvlhčovač vzduchu alebo umelé slzy. K prirodzenému, no nadmernému slzeniu počas chladných zimných dní dochádza aj pri pobyte pod holým nebom. Najmä počas veterného počasia. "Počas silného vetra ide v prípade slzenia očí o bežnú reflexnú reakciu. Prirovnať by sa to dalo ku krájaniu cibule. Oči jednoducho reagujú na niektorý z vonkajších podnetov," hovorí Jurčišin.

Pobyt na horách či lyžovačku je ideálne absolvovať s vhodnými slnečnými okuliarmi. Zabráni sa tak vzniku snežnej slepoty počas jasných dní. "Tento stav je vyvolaný výrazným podráždením očí a spojoviek. Za bežných okolností dokážeme množstvo slnečného žiarenia korigovať zreničkami, prípadne nadočnicovými oblúkmi. Kryštalické zloženie snehu však toto žiarenie enormne odráža a lomí rôznymi spôsobmi. Výsledkom je nepríjemné podráždenie spojoviek, čo má za následok začervenanie očí a neschopnosť adekvátne ich otvoriť. Tento stav pretrváva aj po návrate zo svahu či hôr," zhrnul oftalmológ.

Návštevu sauny, prípadne wellness centra či plavární by mali v zimnom období zvážiť podľa Jurčišina najmä nositelia kontaktných šošoviek. Vlhké a teplé prostredie je ideálne pre množenie nebezpečných baktérií. "Stačí krátky kontakt s infikovaným miestom, následne pretretie si oka a zápal spojoviek nenechá na seba dlho čakať. Ten sa dá vyliečiť pomerne rýchlo, avšak hrozbou môže byť infikovanie samotnej kontaktnej šošovky. To je už nepríjemný stav, ktorý sa môže skončiť fatálnymi následkami, napríklad vredmi na rohovke," upozornil Jurčišin.

Podráždenie očí môžu vyvolať aj dezinfekčné prostriedky, ktoré sa pridávajú do vody v plaveckých a vírivých bazénoch, pričom dochádza k ich odparovaniu. Pálivý pocit sa však po opustení miesta zvykne vytratiť.

ODPORÚČAME AJ:
Nová superpotravina: Toto by ste mali vedieť o chlorofylovom trende
Staráte sa o svoju pokožku správne? V zime ju ohrozuje mráz aj kúrenie
Budíte sa s erekciou? Prezradíme vám, aký je jej zmysel
Prejavy atopického ekzému môže zhoršiť chlad

Komentáre