Zdravie

Neželané tehotenstvo? Pozor, aby nebolo neskoro

"Riešenie situácie neželaného otehotnenia umelým prerušením tehotenstva je krajným riešením, ktoré určite nepatrí medzi pozitívne zážitky v živote ženy."

Webmagazin.sk, 29. novembra 2012 13:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V roku 2011 bolo na Slovensku vykonaných 8 818 interrupcií. V porovnaní s rokom 1989, kedy počet potratov dosahoval číslo 48 602, klesol počet potratov na Slovensku viac ako 4-násobne. Svoju zásluhu na klesajúcom trende má nesporne aj užívanie hormonálnej antikoncepcie ako prevencie a ochrany pred neželaným tehotenstvom. Antikoncepcia v modernom 21. storočí umožňuje žene slobodne sa rozhodnúť a naplánovať si rodičovstvo bez vystavovania sa traumatickým zážitkom z možného rizika neželaného tehotenstva.

Súčasný počet interrupcií je síce výrazne nižší než bol pred 23 rokmi no už 5 rokov sa neznižuje. Kde hľadať príčinu?

Nie sme na tom tak ako vyspelé krajiny


Počet užívateliek antikoncepcie oproti roku 1989 síce vzrástol, napriek tomu však stále ani zďaleka nedosahujeme úroveň vyspelých európskych krajín, ako je Nemecko, Švédsko, Francúzsko, či susedná Česká republika. V týchto štátoch užíva hormonálnu antikoncepciu 30-40% fertilných žien (vek 15-45 rokov) na rozdiel od Slovenska, kde pravidelnými užívateľkami hormonálnej antikoncepcie je len 15% žien v reprodukčnom veku.3 Za týmito číslami sa skrýva nielen štátna politika, silnejúci tlak zo strany cirkví, ale tiež nedostatočná prevencia a informovanosť dievčat a žien v reprodukčnom veku.

Replika plodu zabalená v celofáne. Foto: TASR/AP Photo
Prevencia a informovanosť o možnostiach hormonálnej antikoncepcie a sexuálna výchova vo všeobecnosti u nás vo veľkej miere zaostávajú. Svoj názor na to má aj psychologička PhDr. Iveta Šefarová. Podľa nej je hlavným problémom krízového riešenia neželaného tehotenstva hlavne nedostatočná prevencia a edukácia dievčat v mladom veku. „Mladé dievčatá majú pocit, že im sa to nemôže stať. Je to prirodzený postoj, ktorý však má za následok nedostatočnú ochotu dané informácie prijímať a venovať im väčšiu pozornosť,“ uvádza. Napriek tomu, že lekári neradi predpisujú hormonálnu antikoncepciu príliš skoro, informovanosť o možnostiach, ktoré prináša, by sa nemala zanedbávať. Najväčší počet potratov totiž ženy podstúpia vo veku, kedy už slobodne rozhodujú o svojej budúcnosti.

Potrat prináša viacero rizík


Riešenie situácie interrupciou pôsobí negatívne nielen na psychiku ženy, ale prináša so sebou ďalšie riziká. „Stáva sa, že mnohé dievčatá majú aj napriek možnostiam internetu málo informácií o možných dôsledkoch interrupcie, a to nielen o riziku následnej neplodnosti, ale aj o psychických dôsledkoch (tzv. postabortívnom syndróme). Často sa s neželaným tehotenstvom nedokážu vyrovnať, hľadajú neadekvátne, i život ohrozujúce spôsoby jeho ukončenia. Ak sa dieťa z takéhoto tehotenstva narodí, nie je nezvyčajné, že je zverené do starostlivosti starých rodičov, prípadne určené k adopcii.,“ uvádza psychologička PhDr. Iveta Šefarová.

Dnešná hormonálna antikoncepcia sa výrazne líši od starších generácií antikoncepcie, ktoré v mladosti užívali matky dnešných mladých dievčat. Užívanie hormonálnej antikoncepcie okrem prevencie neželaného otehotnenia predstavuje aj mnohé benefity, ktoré zlepšujú kvalitu života.

Ilustračné foto Foto: TASR/Daniel Veselský
„Pravidelné užívanie hormonálnej antikoncepcie má vplyv na úpravu nepravidelného cyklu, eliminovanie silnej a bolestivej menštruácie, je prevenciou mimomaternicovej neplodnosti, prináša pokles rizika vzniku myómov maternice, benígnych tumorov prsníka, ovariálneho karcinómu, prichádza k redukcii akné či mastenia vlasov,“ uvádza MUDr.Michal Kliment CSc, zakladajúci člen Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.

Žiadna žena by sa nemala spoliehať na to, že jej sa to stať nemôže. Aj keď je tehotenstvo neželané, jeho prerušenie bolí rovnako ako pri želanom tehotenstve.

Komentáre