Zdravie
Nadmerné potenie vie ovplyvniť aj kvalitu života
Alena Klepochová, 18. augusta 2013 6:00
V pote tak možno nájsť pevné látky, soli, tuky, ale aj močovinu. Napriek tomu, pot obyčajne nepáchne, pokiaľ však ostáva na pokožke, môžu zaúradovať baktérie a nepríjemný zápach je na svete.
Je vedecky dokázané, že muži sa potia viac než ženy - a to nielen preto, že sú väčší a ťažší. Rozdiel v potení si vedci vysvetľujú tak, že potné žľazy mužov sú schopné vylúčiť viac tekutín.
Niektorí vypotia litre tekutín
V dôsledku zvýšenej činnosti potných žliaz však u niektorých ľudí dochádza k nadmernému poteniu, tzv. hyperhydróze, ktorá môže veľmi nepríjemne ovplyvniť osobný aj pracovný život pacienta.

Na potenie vplýva dedičnosť aj odev
S množstvom vylučovaného potu však priamo úmerne stúpa aj telesný pach, ktorý vzniká pôsobením baktérií rozkladajúcich pot. Práve tento pach, ktorý sa rýchlo šíri do okolia, je príčinou fyzického a psychického diskomfortu a sociálnej izolácie, čo často vedie aj k závažnejším psychickým problémom.

Čo s tým?
Bežne proti potu bojujeme používaním antiperspirantov, vyholené podpazušie pomáha, aby sa tam pot nezadržiaval. Najefektívnejší spôsob odstránenia nadmerného potenia v súčasnosti ponúka laserová technológia. „Pomocou laseru zasiahneme a zničíme potné žľazy v problémových oblastiach,“ povedal primár plastickej chirurgie kliniky Avelane MUDr. Daniel Mládek, PhD. Nevýhodou však je, že takýto zákrok nehradia zdravotné poisťovne.
Dočasné odstránenie potenia sa bežne vykonáva pomocou botulotoxínových injekcií a je vhodné najmä pre oblasť podpazušia a dlaní. Botulotoxín sa po čase vstrebáva, takže táto metóda nie je trvalá. Doba účinku je individuálna, v priemere pretrváva približne 6 až 12 mesiacov.