Zdravie

Mnohí Slováci s osteoporózou ignorujú liečbu, ide o tiché ochorenie

"Komplexný program liečby osteoporózy zahŕňa zameranie na správnu výživu, pohyb a bezpečnosť, aby sa zabránilo pádom, ktoré môžu mať za následok fraktúry."

TASR, 3. novembra 2020 14:13
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Marko Erd

Mnohí Slováci s osteoporózou ignorujú liečbu tohto ochorenia. Tá je dlhodobá, niekedy trvá tri až päť rokov. Mnoho ľudí však ani nevie, že ich trápi rednutie kostí, keďže ide o tiché ochorenie a často nemá príznaky. Upozornil na to prednosta V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava a prezident Slovenskej spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí Juraj Payer.

"Napriek veľmi dobrej dostupnosti diagnostických metód, modernej liečby s adekvátnou úhradou zdravotných poisťovní a aktuálnosti terapeutických odporúčaní na Slovensku je pre nás stále veľkou výzvou prevencia," uviedol s tým, že dôvodom, prečo pacient nezačne s liečbou, môže byť prirodzený asymptomatický priebeh ochorenia, ale aj nedostatky v zdravotnej starostlivosti, či ekonomické a sociálne faktory.

Odborník priblížil, že neliečená osteoporóza umožňuje pokračovať v úbytku kostnej hmoty, čo spôsobuje, že kosti budú neustále slabšie. Bez diagnostikovania nemôžu podľa jeho slov pacienti využívať dostupnú liečbu. Z dlhodobého hľadiska sa podľa Payera neliečená osteoporóza za kratší čas ešte zhorší. "V dôsledku poklesu vitamínu D v tele narastá riziko osteoporotickej zlomeniny až o 27 percent. Súčasťou každej liečby pacienta s osteoporózou je preto vitamín D a vápnik," doplnil.

Odkázal aj na štatistiky, z ktorých vyplýva, že celosvetovo každá tretia žena a každý piaty muž vo veku 50 rokov a viac má osteoporotickú zlomeninu. Osteoporóza spôsobuje, že kosti slabnú a sú krehké, takže sa ľahko lámu, a to aj v prípade ľahkého pádu, kýchnutia, náhleho pohybu. Zlomeniny spôsobené osteoporózou môžu byť životu nebezpečné a hlavnou príčinou bolesti a dlhodobého postihnutia.

Európska populácia čelí nárastu tohto ochorenia v dôsledku starnúcej populácie. Odborníci predpokladajú, že o päť rokov vzrastie počet tohto ochorenia o 23 percent a podobne budú rásť aj ekonomické náklady. Až štyridsať percent pacientov v seniorskom veku z celkového počtu je po osteoporotickej zlomenine neschopných samostatnej chôdze, 60 percent potrebuje asistenciu inej osoby aspoň jeden rok a 33 percent sa nezaobíde bez ošetrovateľskej starostlivosti minimálne 12 mesiacov po fraktúre bedra.

Komplexný program liečby osteoporózy zahŕňa zameranie na správnu výživu, pohyb a bezpečnosť, aby sa zabránilo pádom, ktoré môžu mať za následok fraktúry. Okrem toho môže lekár predpísať liek na spomalenie alebo zastavenie úbytku kostnej hmoty, zvýšenie hustoty kostí a zníženie rizika zlomenín.

Komentáre