Zdravie

Liečivá sila prírody, nie je voda ako voda

"Slovensko napriek tomu, že nie je veľmi bohaté na strategické suroviny, disponuje vodným bohatstvom, ktorého hodnota je neoceniteľná."

Alena Klepochová, 23. januára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Blahodarné účinky vody na zdravie človeka objavili už dávno naši predkovia. Napríklad termálne pramene v Trenčianskych Tepliciach boli známe už Rimanom. Mesto Trenčín má dôkazy o rímskych légiách, ktoré si tam vybudovali opevnenie a vojenský tábor. O prítomnosti človeka v oblasti termálnych prameňov na našom území na základe archeologických nálezov svedčia i lokality Bešeňová, Dudince a Gánovce. Kúpanie v prameňoch termálnych vôd bolo v minulosti i súčasťou náboženských obradov a pripisoval sa im posvätný význam.

Za liečivú vodu sa označuje taká prírodná voda, ktorá má zdraviu prospešné účinky. Takéto vody pomáhajú napríklad pri znižovaní hladiny cukru v krvi, pri chorobách dýchacích ciest, pri žalúdočných a žlčových ťažkostiach. Siránové alebo sulfátové vody napomáhajú pri liečbe chorôb pečene a pankreasu. Liečivé vody s teplotou vyššou ako 25 stupňov Celzia pomáhajú zase pri akútnych zápaloch dolných močových ciest a pri obličkových kameňoch. Podobné účinky majú aj niektoré kyselky. Minerálne vody sú významné aj z hľadiska dodržiavania pitného režimu.
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Remiaš

Bohaté vodné Slovensko


Slovensko napriek tomu, že nie je veľmi bohaté na strategické suroviny, disponuje vodným bohatstvom, ktorého hodnota je neoceniteľná. Nachádza sa u nás totiž asi 1600 minerálnych a termálnych prameňov. Väčšinou v nich možno nájsť katióny sodíka, draslíka, vápnika či lítia, alebo anióny fluóru, chlóru, brómu a jódu. Značnú časť slovenských vôd predstavujú kyselky s obsahom kysličníka uhličitého.

Rozloženie minerálnych vôd nie je rovnomerné. Najviac prameňov sa nachádza medzi Bardejovom a Prešovom, v Popradskej kotline, Liptove, Turci, Strážovských vrchoch a v okolí Trenčína. Významné je aj údolie Hrona a západná časť Slovenského Rudohoria. Medzi najznámejšie slovenské kúpele patria Piešťany, Trenčianske Teplice či Rajecké Teplice. Medzi obľúbené patria aj Bardejovské kúpele, kúpele Brusno i Sklené Teplice. Celkovo je u nás 25 kúpeľných miest.
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Kúpele odporúča lekár


Pokiaľ chcete ísť do kúpeľov inak ako tak, že si celý pobyt zaplatíte z vlastného, musíte mať v prvom rade zdravotný problém. Únava či prepracovanosť sa však nepočíta „Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje odborný lekár alebo lekár poskytujúci všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu príslušného lekára špecialistu,“ povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Poisťovňa schvaľuje kúpeľnú liečbu na základe návrhu ošetrujúceho lekára, ak návrh spĺňa kritériá, poisťovňa návrh schváli. Väčšinou sa tak deje do mesiaca. Termín pobytu si následne poistenec dohoduje priamo s kúpeľným zariadením podľa aktuálnych možností daného zariadenia.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
„Poistenec by mal otázku nároku na kúpeľnú liečbu konzultovať so svojim ošetrujúcim lekárom. Ak má akékoľvek pochybnosti o tom, či ho lekár informoval správne, môže požiadať o konzultáciu revízneho lekára svojej zdravotnej poisťovne,“ poukázala Gašparíková.

Existujú dva typy úhrady kúpeľnej starostlivosti. V prvom prípade je zdravotná starostlivosť hradená plne z verejného zdravotného poistenia a služby čiastočne. Pacient tak denne dopláca 1,66 eura. V druhom prípade sa prepláca zdravotná starostlivosť, ubytovanie a stravovanie si poistenec musí doplatiť. V prípade, že sa vyberiete do kúpeľov sami od seba, poisťovňa vám nepreplatí nič. Potvrdenia o zaplatení procedúr tak možno preplatí iba milujúci partner.

Komentáre