Zdravie
Zbierajte v lete nové zážitky, nie kilá
WEBMAGAZIN.sk-OTS, 28. júna 2013 9:03 Foto: Vodax
Odolať na dovolenke ponuke rôznorodých maškŕt, najmä ak si užívate pod hlavičkou all inclusive, nie je vždy jednoduché. Práve v lete však nadmerná konzumácia sladkých a ťažkých jedál ohrozuje nielen vašu figúru, ale najmä zbytočne zaťažuje celý organizmus.V letných mesiacoch je pritom dodržiavanie pravidiel zdravej životosprávy nielen výnimočne vhodné, ale aj celkom jednoduché. „Využite dostupnosť množstva čerstvých plodov a surovín, ktoré vám dávajú jedinečnú možnosť bez námahy si zostaviť zdravé a ľahké menu. Dovolenková pohoda je ideálnym časom na úpravu vašej životosprávy spôsobom, pri ktorom si ani nevšimnete, že držíte diétu,“ radí MUDr. Eva Beňová.
Leto a začiatok jesene sú vrcholom sezóny pre celú paletu čerstvej zeleniny a ovocia, ktoré iba čakajú na to, že z nich vykúzlite chutné šaláty. Chutné plody sú pritom ideálnym riešením aj pre všetky maškrtné jazyky. Dobre vychladený melón poslúži rovnako ako akákoľvek zmrzlina. Kalorické drinky, navyše s obsahom alkoholu, ktorý je počas horúčav pre telo absolútne nevhodný, zas môžete nahradiť sviežimi čerstvými šťavami - čistými alebo riedenými s pramenitou vodou.
Foto: Vodax
Do diétneho letného menu patrí aj chudé mäso, cereálie či ľahké mliečne výrobky. Naopak, vyhýbajte sa všetkému s vysokým obsahom tuku, cukru a umelých prísad. „Myslite na to, že organizmus musí počas leta neustále bojovať s vyčerpávajúcim teplom. Prísunom nezdravých jedál ho zbytočne vystavujete ďalšej záťaži, pretože látok z nich sa následne musí zbavovať. Zároveň ho tak pripravujete o tekutiny, ktoré sú na odbúranie splodín metabolizmu potrebné,“ vysvetľuje lekárka. Súčasťou nielen letného zdravého stravovania je aj optimálne dávkovanie potravy. Jesť treba pravidelne, radšej častejšie a v menších porciách, nie nárazovo.
Nie nadarmo sa navyše hovorí, že hlad je iba zamaskovaný smäd. Prípadný maškrtný hlad z nudy tak jednoducho utopte prísunom tekutín, ktoré vaše telo v lete predsa aj tak neprestajne potrebuje. „Za bežných podmienok stratí dospelý muž denne asi 2,5l vody, žena priemerne 2 litre. V letných horúčavách a najmä v spojení s fyzickou aktivitou ako túry či kúpanie však táto hodnota rastie, človek môže byť nútený nahradiť denne aj viac ako 3 litre vody,“ varuje MUDr. Beňová. Fľaša vody preto v lete musí byť vašim nerozlučným spoločníkom a na pitný režim by ste mali bez prestávky aktívne myslieť. Pite radšej častejšie, než by ste na to mali zabudnúť a riskovať dehydratáciu v krajnom prípade vedúcu až k nebezpečnému kolapsu.
Odborníci pritom ako najprirodzenejší nápoj vhodný na každodenné pitie odporúčajú čistú pramenitú vodu s nižším obsahom minerálov, približne do 500 mg/l. „Tejto hodnote vynikajúco zodpovedajú napríklad dojčenské vody. Rada odporúčam nielen deťom, ale aj ich rodičom, známu Lucku s obsahom celkových rozpustených látok 365 mg/l a pre telo prospešným mierne zásaditým pH,“ hovorí odborníčka. Pozor si totiž v lete treba dávať aj na prekysľovanie organizmu, ktoré hrozí najmä pri pití kávy, alkoholu a silno sýteného sladkého nealka.
Neurobte teda toto leto typickú chybu všetkých, ktorí sa od jari potili v posilňovni, no s prvým letným lúčom zabudli na predsavzatia a to, čoho sa prácne zbavili, rýchlo opäť naberajú. Jedzte ľahučko a pitný režim voľte zodpovedne, nech ste na konci leta bohatší o nové zážitky a nie zbytočné kilá navyše!