Zdravie
Čo na vás môže číhať vo vode? Pozrite sa...
Alena Klepochová, 19. júna 2013 10:00
Pozor tiež treba dávať na prudké ochladenie organizmu, do vody je preto lepšie vstupovať postupne, aby sme svojmu telu nespôsobili šok. Do hlbokej vody by sa podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo. „Nepreceňujte svoje schopnosti a sily,“ varujú.
V prípade bazénov si treba dávať pozor na to, či voda nezapácha po moči alebo výrazne po chlóre, prípadne na slizovité povlaky na stenách bazéna. V takýchto prípadoch sa kúpanie neodporúča. Vo všeobecnosti sú však za najvýznamnejší a kontinuálny zdroj kontaminácie na umelých kúpaliskách považovaní samotní kúpajúci. Pred každým vstupom do bazénu sa preto treba osprchovať a prejsť brodiskom.
Nie každá voda je naozaj bezpečná
Pri kúpaní vo voľnej prírode na štrkoviskách či jazerách, ale aj na verejných kúpaliskách sa deti a dospelí môžu dostať do kontaktu s rôznymi druhmi mikroorganizmov (vírusmi, baktériami prvokmi, črevnými parazitmi či hubami ). Aj na umelých kúpaliskách môže byť voda nebezpečná, pokiaľ sa v malom objeme kúpe veľké množstvo ľudí alebo sa nedostatočne vymieňa a dezinfikuje voda.

Ich zvýšený výskyt však môže vyvolať hnačkové ochorenia, najmä u detí. Často môže ísť aj o vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek, vírusový zápal pečene typu A.
Staré známe plesne
Pri kúpaní sa v bazénoch sa možno nakaziť aj parazitárnymi červami. V bazénoch s termálnou vodou sa môžu zase vyskytovať prvoky – améby, z ktorých niektoré druhy sú pre človeka nebezpečné a vyvolávajú miernejšie príznaky zo strany črevného traktu, ale aj zápaly mozgu a mozgových blán.

Na rozdiel od bazénov pri kúpaní v prírodných lokalitách sa môžu pomnožiť toxické sinice, ktoré sa hromadia na vodnej hladine a vytvárajú tzv. vodný kvet. Tieto zelené organizmy obsahujú látky, ktoré môžu najmä u detí vyvolávať alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí takejto vody môžu vyvolať nevoľnosť, zvracanie a hnačky.
Veľkým problémom sú úrazy
„Vznik ochorení z kúpania hrozí najmä na kúpaliskách, kde sa neodborne vykonáva dezinfekcia vody, prekračuje povolená kapacita a nedodržiava jeho prevádzkový poriadok. V prípade prírodných vodných plôch môže kontaminácia pochádzať aj z odpadových komunálnych vôd, zvierat, ale aj nekontrolovaného hromadenia odpadov a využívania lokalít,“ vysvetľuje úrad.

Mnohé úrazy počas kúpacej sezóny však majú vážnejší charakter, vedú k trvalým zdravotným následkom a nezriedka končia až smrťou. Úrazy však častejšie ako s kvalitou vody na kúpanie súvisia s okolitým prostredím, ale aj rizikovým správaním kúpajúcich sa predovšetkým detí a mládeže.
Kúpanie a pobyt na kúpaliskách je ideálny pre zdravých jedincov. Nikdy nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby. Po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte a prezlečte do suchého oblečenia.