Zdravie

Komáre útočia: Ako zabrániť, aby vám nepili krv?

"Po povodniach, ktoré zasiahli viaceré regióny Slovenska, sa očakáva ďalšia katastrofa v podobe komárov. Tým v súčasnosti vznikli ideálne podmienky na množenie."

Alena Klepochová, 13. júna 2013 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
Komáre sú veľké iba niekoľko milimetrov, ľuďom však napriek tomu vedia poriadne znepríjemniť život. Zvyčajne nás obťažujú najmä na jar a na jeseň, dobre sa im však darí aj po záplavách. Okrem toho, že štípance nepríjemne svrbia, môžu komáre prenášať aj viacero infekčných ochorení ako napríklad lymská borelióza. Pozitívne tiež nie je, že jedna samička dokáže naklásť aj stovky vajíčok, pričom komár sa do dospelosti vyvinie za pár dní.

Po povodniach, ktoré zasiahli viaceré regióny Slovenska, sa tak teraz očakáva ďalšia katastrofa v podobe komárov. Tým v súčasnosti vznikli ideálne podmienky na množenie, v niektorých regiónoch sa ich tak vyroja doslova húfy. Komár sa totiž môže vyliahnuť aj z niekoľko rokov starého vajíčka.

Bez repelentu ani na krok


Kým vláda a samosprávy sa s komármi chystajú bojovať plošne vo forme postrekov, hlavný hygienik SR Ivan Rovný radí, ako si s nimi môžu poradiť jednotlivci. Odporúča preto oblečenie s „uzlíkmi“, aby hmyz nemohol vkĺznuť pod oblečenie a natieranie nepokrytých častí repelentnými prípravkami. Tých je na trhu viacero druhov, treba však pamätať na to, že dopyt bude veľký. Repelenty sú určené pre deti aj pre dospelých. Či je repelent vhodný pre deti, je vyznačené na jeho obale.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V domácnosti môže zase pomôcť používanie éterických látok vo vonných lampách, elektrických prístrojov s vyparovaním proti hmyzu a lapačov hmyzu. Veľmi efektívna je tiež mechanická ochrana obydlí sieťami na oknách a dverách. Ich ochrannú funkciu zvyšuje ošetrenie rámov a sietí insekticídmi určenými na tento účel.

Dôležitý je aj poriadok v záhrade


Dôraz tiež treba podľa hlavného hygienika klásť na starostlivosť a čistotu obytného prostredia. Treba preto likvidovať plytké stojaté vody, v ktorých je možný výskyt vajíčok komárov, nevyhnutné je aj pravidelné kosenie trávnych porastov v okolí obydlí. Kto nechce k sebe komáre volať ako do hotela, mal by tiež vyprázdňovať nádoby na polievanie záhrad, alebo na ich hladinu umiestniť plávajúce fólie, polystyrénové dosky či naliať malé množstvo jedlého oleja.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Veľmi efektívna vie byť podpora hniezdenia hmyzožravých vtákov ako napríklad lastovičiek či dážďovníkov, dobrým pomocníkom sú aj netopiere. Tieto druhy dokážu denne zožrať tisíce jedincov hmyzu ako múch či komáre.

Škrabanie nepomôže


Napriek tomu, že väčšina z nás sa snaží zabrániť tomu, aby si k nám komáre našli cestu, nie vždy je naša snaha účinná. Štípu iba samičky komárov, ktoré krv nevyhnutne potrebujú pre rozmnožovanie, a tak je ich motivácia bodnúť nás naozaj silná.

Pokiaľ vás už teda komár poštípe, netreba si miesto škriabať, to pri svrbení nepomôže. Miesto vpichu svrbí v dôsledku toho, že komár do nás vpustil svoje sliny. Uľaviť môžu napríklad rôzne gély alebo alkoholický obklad, v prírode si možno natrhať čerstvé listy skorocelu.

Ochorenia, ktoré môže spôsobiť uštipnutie komárom:


Vírus Ťahyňa - horúčkové ochorenie podobné chrípke. Vírus bol izolovaný v roku 1959 vo východoslovenskej obci Ťahyňa.

Vírus Galovo - horúčky. Vírus izolovaný z komárov.

Vírus Lednice - izolovaný z komárov.

Vírus Sindbis - horúčky. U nás bol v 70. rokoch izolovaný z vtákov, škrečkov a žiab.

Vírus West-Nile - encefalitídy a horúčky. U nás ochorenie zatiaľ nebolo u človeka hlásené, ale ojedinelé sa zistili protilátky pri zvieratách.

Vírus Chikungunya - horúčkové ochorenie, u nás nehlásené. Výskyt ochorení bol hlásený napr. vo Francúzsku, Nemecku a Švajčiarsku.

Vírus Dengue - horúčky, hemoragické horúčky, u nás zatiaľ nehlásené ochorenie, jeho prenos je teoreticky možný.

Vírus Saint Louise - encefalitída, výskyt v Amerike.

Malária - záchvaty, zimnice, horúčky, teoreticky je možný prenos.

Parazity rodu Dirofilaria - prevažne infekcie bez príznakov, klinicky sa prejavuje ako chronické ochorenie srdcovej a dýchacej sústavy.

Komentáre