Zdravie

Každá žena je v ohrození. Myómy nemajú vždy príznaky!

"Myómy maternice patria medzi najčastejšie ochorenia ženského reprodukčného systému. Nie vždy je ale ľahké ich odhaliť."

, 8. novembra 2012 10:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Mnohé ženy možno ani netušia, že v sebe skrývajú myómy. Sú totiž prípady, kedy sa nevyskytnú žiadne príznaky, no to neznamená, že myómy netreba liečiť. Nie sú len zdravotným problémom, ktorý treba liečiť nielen farmakologicky, chirurgicky alebo hormonálne, ale sú aj ochorením, ktoré môže výrazne znížiť kvalitu života a psychický stav pacientky.

Príznaky prítomnosti myómov


Najčastejším príznakom prítomnosti myómov je abnormálne krvácanie. Ak je žena zdravá, tak krvné straty sa pohybujú pod 80 ml. Za prítomnosti myómov sa ale toto číslo zdvihne na 200 ml a v istých prípadoch sa môže zdvihnúť až na 350 ml.

Abnormálne krvácanie nemusí byť jediným príznakom. Niekedy sa pridáva aj kompresia močového mechúra, zápcha alebo inkontinencia moču. Niektoré symptómy môžu byť bolestivé. V mnohých prípadoch sa pacientky sťažujú aj na výraznú psychickú záťaž.

Mnoho žien myómy podceňuje


Veľa žien sa odmieta podrobiť pravidelnému monitorovaniu a vyšetreniam, návštevy u gynekológa odkladajú. Vo väčšine prípadov sa myómy diagnostikujú náhodne. Včasná diagnostika umožní rýchly výber terapeutického postupu a poskytne tak možnosť prevziať kontrolu nad ochorením. Treba však myómy liečiť, pretože môžu spôsobiť poruchy plodnosti a aj potrat.
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Ako myómy vznikajú


Myómy vznikajú z buniek hladkých svalov maternice. Sú rôzne veľké, môžu dosahovať až 8 cm. Príčiny vzniku sa nedajú jednoznačne definovať, ale predpokladá sa, že na ich vzniku sa podieľa interakcia hormonálnych, genetických a environmentálnych faktorov. Okrem toho môže byť faktorom obezita, hypertenzia, fajčenie a vek. Vyššiu náchylnosť na myómy majú ženy, ktoré ešte nerodili, a černošské ženy.

Po menopauze problémy s myómami ustupujú.

Dajú sa liečiť


Moderná medicína ponúka niekoľko terapeutických možností. Spôsob liečby sa vyberá na základe viacerých faktorov ako vek, miesto, kde sa myóm nachádza, či žena ešte chce rodiť, aký veľký myóm je.

Možnosti laparoskopického zákroku sú obmedzené veľkosťou nádoru. Existujú však aj lieky, ktoré pomáhajú pri liečbe myómov.

Ilustračné foto Foto: TASR
Často sa používajú chirurgické postupy ako hysterektómia a myomektómia. K nim sa pristupuje vtedy, keď konzervatívna liečba zlyhá, alebo keď sa nedá jednoznačne určiť, či nejde o nádor vaječníka.

Hysterektómia je odstránenie maternice, takže k nemu pristupujú len ženy, ktoré už nechcú mať deti. Výsledky štúdie hovoria, že z 314 žien bolo 90 % vyrovnaných s tým, že prídu o maternicu. Tri roky po zákroku ale 48 % tvrdilo, že im je ľúto, že stratili schopnosť fertility, a 33 % bolo znepokojených, že stratili svoju ženskosť. Myomektómia odstraňuje len myómy, pričom maternicu ponecháva.

Myómy sa liečiť dajú, len ich netreba zanedbať. Lekári upozorňujú, že ženy by v prvom rade mali chodiť na preventívne prehliadky.

Komentáre