Zdravie
Viete, čo jedia naše deti? Nie je to žiadna sláva
Alena Klepochová, 24. septembra 2013 14:00
Ukázalo sa, že deti vo veku od 7 do 10 rokov nemajú úplne správne stravovacie a pohybové návyky. Iba o niečo viac ako polovica z vyšetrených detí denne konzumuje mlieko, deti nemajú dostatok pohybu a nedosahujú potrebný energetický výdaj.
Už v tomto veku má takmer 10 percent detí problém s nadmernou hmotnosťou, pričom viac obéznych detí je na vidieku než v mestách. „Stravovacie návyky na vidieku sa nemenia tak rýchlo ako v meste, prevláda tu viac tradičná kuchyňa, s vyšším zastúpením menej vhodných živočíšnych tukov. Napriek predpokladu, že na vidieku by sa mohlo konzumovať viac zeleniny a ovocia vďaka vlastnej produkcii, monitoring ukázal, že tomu tak nie je,“ povedala MUDr. Katarína Babinská zo Združenia pre zdravie a výživu.
Namiesto prírody počítač a televízia
Odborníci upozorňujú, že nastolený trend v nedostatku pohybu sa presúva stále do nižších vekových skupín. Je to najmä dôsledok toho, že deti trávia viac času pri počítačoch alebo televízii, čo vedie k zanedbávaniu ich telesnej výchovy a fyzickej aktivity vo voľnom čase. Predpokladá sa, že fyzická kondícia a zdravotný stav súčasných detí sa bude v ich 35 rokoch rovnať súčasnému stavu 50-ročných ľudí.

Nedostatok pohybu spolu s nezdravou výživou zapríčiňuje aj rast počtu obéznych ľudí vo svete. S výskytom obezity pritom stúpa aj počet prípadov cukrovky, ktorá skracuje život o deväť až 15 rokov. Odhaduje sa, že každé tretie dieťa narodené v treťom tisícročí ochorie na diabetes, pričom v súčasnosti je to každé 17. dieťa.
Potravinová pyramída
Z prieskumu vyplynulo, že 37,5 percenta detí neraňajkuje pravidelne, pričom najčastejšie je dôvodom nechutenstvo, nepociťovanie hladu a nedostatok času. Zloženie raňajok a desiaty je zamerané na nie najsprávnejšie kombinácie pečiva, šunky, salámy, sladkostí a sladkého pečiva. Za pozitívne zistenie monitoringu možno považovať vysoké percento detí (97 %), ktoré konzumujú pravidelne denne obed, mnohé však vynechávajú polievku. Výsledky poukazujú, že takmer polovica detí neolovrantuje, takže medzi obedom a večerou nastáva dlhá prestávka bez pokrmu, čo spôsobuje väčší hlad a riziko večerného prejedania sa.

Tipy, ako naučiť deti zdravej výžive
1. Urobte dieťa záhradníkom - väčšina byliniek, ako aj nenáročná zelenina sa pritom dajú pestovať aj v panelákovom balkóne či na parapetnej doske.
2. Nechajte kuchyňu „vybuchnúť“ – zapojte deti do prípravy jedla
3. Nech jedia aj oči – zeleninová príloha môže byť zaujímavejšia lákavým servírovaním
4. Jedlo pri televízore je tabu
5. Plaťte pri správnej pokladni – hľadajte pokladňu, pri ktorej sa nepredávajú sladkosti