Zdravie

Keď ešte nečakáte bociana, nestačí sa spoliehať iba na plodné dni

"Medzi najpoužívanejšie spôsoby ochrany pred neželaným otehotnením patrí hormonálna antikoncepcia."

Alena Klepochová, 8. apríla 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Hovoriť o metódach plánovaného rodičovstva už nie je tabu ako v minulosti. Spoliehať sa na tzv. plodné a neplodné dni, to znamená tesne po menštruácii alebo tesne pred ňou, nemusí byť vôbec účinné, o čom sa určite presvedčili aj niektoré súčasné maminky. Metóda výpočtu plodných dní spočíva v pravidelnom sledovaní zmien organizmu, či už sú to zmeny v hliene krčka maternice, respektíve teplotné zmeny alebo kombinácia týchto metód, ktorá je účinná. Ak však ženy nesledujú detailne tieto zmeny, je nevyhnutné siahnuť aj po inej ochrane.

Medzi najspoľahlivejšie a najpoužívanejšie spôsoby ochrany pred neželaným otehotnením patrí podľa odborníkov hormonálna antikoncepcia. Tá dnes existuje v rôznych formách ako tablety, náplasti či vaginálny krúžok. Používanie prezervatívu je najúčinnejšou ochranou tiež v prevencii prenosu HIV či iných pohlavne prenosných ochorení.

Priberá sa z tabletiek alebo nie?


Na Slovensku ženy väčšinou pri pomyslení na antikoncepciu siahajú po tabletke, je to najrozšírenejšia forma antikoncepcie u nás a podľa gynekológov ju sprevádzajú aj viaceré mýty, ako napríklad ten, že z tabletiek sa priberá.

„Antikoncepcia zasahuje v mozgu na úrovni hypotalamu a tu blokuje vylučovanie regulačných hormónov mechanizmom spätnej väzby. Nemožno síce vylúčiť ovplyvnenie chuti k jedlu, ale ak by to tak aj bolo, nešlo by o priamy, ale nepriamy efekt,“ povedal gynekológ a zakladajúci člen Spoločnosti pre plánované rodičovstvo Michal Kliment. Pri antikoncepcii nemožno vylúčiť iný efekt - zadržiavanie vody v tele, čo v konečnom dôsledku môže mierne zvýšiť hmotnosť. Väčšinou by nemalo ísť viac ako o jedno kilo.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Často sa hovorí aj o tom, že antikoncepčné tabletky spôsobujú zmeny nálad a psychickú nepohodu väčšiny žien, čo sa pozoruje asi u 5 percent žien. Zmeny nálady spôsobuje často kombinácia niektorých hormónov, a preto zmena prípravku môže stav upraviť. Všeobecne preto platí, že ak žena nájde antikoncepciu, ktorá jej vyhovuje, nemala by už veľmi experimentovať.

V tejto súvislosti sa tiež spomína to, že by žena po vysadení tabletiek mohla ostať neplodná. Prípadná adaptačná fáza organizmu po vysadení tabletiek spojená s možnou zníženou plodnosťou netrvá dlhšie ako niekoľko mesiacov. Vo veľmi zriedkavých prípadoch po dlhodobom užívaní kombinovanej antikoncepcie môže tento útlm pretrvávať dlhšie.

Ako to celé vlastne funguje?


Princíp účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v zabránení ovulácie. Vaječníky sú pod vplyvom pravidelne dodávaných nízkych dávok hormónov, čo vedie k tomu, že počas užívania nedochádza k dozrievaniu a uvoľňovaniu vajíčok.

Ilustračné foto Foto: TASR/SINC
Po prerušení užívania regulárnej antikoncepcie dôjde počas niekoľkých dní k vylúčeniu externých hormónov z organizmu, čo znamená, že opäť môže dôjsť k oplodneniu. Prírodou vytvorený mechanizmus na vytváranie oplodnenia schopných vajíčok nie je hormonálnou antikoncepciou poškodzovaný, je len uspatý, aby mohol byť v prípade, keď sú na to pre ženu vhodné podmienky, prebudený a plne funkčný.

Hormonálnu antikoncepciu lekár dnes ušije na mieru každej žene. Najviac rozšírené sú kombinované hormonálne kontraceptíva - gestagénov a estrogénov. Niekedy spôsobí hormonálna antikoncepcia počas prvých mesiacov užívania nežiaduce vedľajšie účinky, ako napríklad nevoľnosť, napätie v prsníkoch, "špinenie" či slabučké krvácanie. Tieto prejavy by mali ustúpiť do troch mesiacov. Antikoncepcia nie je na Slovensku hradená z verejného zdravotného poistenia a predpisuje ju gynekológ.

Komentáre