Zdravie

Fajčiari majú ťažkú závislosť – ako narkomani na heroíne

"Sú ľudia, čo zvládnu prestať fajčiť aj sami, ale veľmi veľa ich potrebuje odbornú pomoc a podporu. Na nikotíne totiž vzniká závislosť podobnej tej na tvrdých drogách."

Alena Klepochová, 31. mája 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a následky fajčenia ročne zabijú okolo šesť miliónov ľudí. Každých pár sekúnd tak zomrie človek na ochorenia súvisiace s fajčením, aj teraz, keď čítate tieto riadky. Odborníci bijú na poplach, že ľudí, ktorí umrú pre negatívne dopady tabakových výrobkov, v budúcnosti ešte pribudne.

V celkovom čísle úmrtí je zarátaných aj asi 600.000 nefajčiarov, ktorí umierajú v dôsledku toho, že vdychujú cigaretový dym. Ten obsahuje približne 4000 rôznych látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice a plyny, napríklad nikotín, decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, močovinu, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie. Z nich vyše 60 dokázateľne poškodzuje organizmus človeka. Na problematiku fajčenia preto poukazuje každý rok Svetový deň bez tabaku, ktorý si celosvetová verejnosť pripomína 31. mája.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
„Ten tohtoročný sa nesie v znamení zákazu reklamy na tabakové výrobky, ich propagácie a sponzorstva. V tomto smere má Slovensko pomerne silnú legislatívu, ale jej dodržiavanie treba viac a systematicky kontrolovať. Obchodníci s tabakom hľadajú možnosti tzv. skrytej reklamy, ktorá je často cielená na mládež. Bohužiaľ, práve v tejto vekovej kategórii počet aktívnych fajčiarov v ostatných rokoch výrazne vzrástol aj na Slovensku, hoci v dospelej populácii došlo k poklesu aktívnych fajčiarov,“ uviedla MUDr. Darina Sedláková, riaditeľka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

Závislosť ako na ťažkých drogách


Ľudia podľa MUDr. Sedlákovej skúšajú fajčiť a začnú fajčiť z rôznych dôvodov. „Ale stanú sa pravidelnými fajčiarmi len z jedného dôvodu: vznikne u nich závislosť na nikotín, s ktorou nie je jednoduché skoncovať, pretože ide o mimoriadne silný druh závislosti heroínového typu,“ upozornila.

Sú ľudia, čo zvládnu prestať fajčiť aj sami, ale veľmi veľa ich potrebuje odbornú pomoc a podporu. „Tieto služby, ale hlavne zdravotná starostlivosť o chorých z dôvodu fajčenia tabaku stoja každoročne milióny eur, ktoré by sa dali využiť oveľa zmysluplnejšie na ochranu a zlepšovania zdravia všetkých občanov,“ poukázala MUDr. Sedláková.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na Slovensku možno pomoc hľadať v poradniach Úradu verejného zdravotníctva SR. Ich zoznam môžete nájsť TU.

Odstrašujúce čísla


Závislosť od tabaku je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Prelom 19. a 20. storočia, keď svet spoznal cigarety, ktoré nahradili šnupanie, žuvanie alebo fajčenie tabaku vo fajkách, považujú onkológovia za začiatok éry pľúcnej rakoviny.

Najvyšší počet fajčiarov má spomedzi kontinentov aj naďalej Európa, keďže tu fajčí 32 percent dospelej populácie. Obdobná situácia je aj na Slovensku. Tabak je v Európe stále hlavný rizikový faktor pre predčasnú úmrtnosť a prispieva k asi 1,6 milióna úmrtiam. Šestnásť percent všetkých úmrtí u ľudí nad 30 rokov má priamy súvis s fajčením.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Fajčiari by preto pred ďalším zapálením cigarety mali pamätať, že jeden z dvoch pravidelných fajčiarov zomiera na priame následky fajčenia, v priemere o 8 až 14 rokov skôr než nefajčiar. Je to hlavne dôsledok toho, že fajčenie tabaku je hlavný rizikový faktor pre osem chorôb, ktoré sú na prvých miestach v počte úmrtí vo svete (srdcovocievne, onkologické, respiračné ochorenia).

Komentáre