Zdravie

Deti trávia na slnku hodiny. Hrozí im rakovina?

"Slnečné žiarenie v tomto období najviac ohrozuje deti. U tých menších je to najmä preto, lebo ešte nemajú vyvinutú povrchovú rohovú vrstvu pokožky."

Alena Klepochová, 12. júla 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Mnohí z nás neodolajú pozvaniu kúpalísk, aquaparkov, ale aj prírody. Popri letných radovánkach a výletoch však netreba zabúdať na ochranu pred slnečným žiarením, ktoré je v tomto období roka najsilnejšie a znamená najvyššie riziko spálenia kože so všetkými následkami, ktoré prináša. Prípadov rakoviny kože stále výrazne pribúda, a to aj medzi mladšími ročníkmi.

Jedným z najčastejších zhubných nádorov je práve malígny melanóm kože, pričom jeho výskyt sa v populácii stále zvyšuje. Najčastejšie postihuje belochov a starších ľudí, ale začína sa objavovať aj u mladej generácie. Jeho vznik zapríčiňuje zhubná zmena štruktúry a množenia pigmentových buniek, ktorá najčastejšie postihuje ľudí so svetlou pokožkou i vlasmi. Zhubný melanóm patrí k najzákernejším druhom rakoviny, keďže rýchlo rozširuje svoje metastázy, často do mozgu či lymfatických uzlín.

Slnečné žiarenie v tomto období najviac ohrozuje deti. U tých menších je to najmä preto, lebo ešte nemajú vyvinutú povrchovú rohovú vrstvu pokožky a je preto veľmi jemná a citlivá na slnko. V prípade najmenších detí je teda dôležité, aby v tomto období neboli vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Ochranu netreba podceňovať


„Keď s nimi však predsa idete von, je dobre, aby boli chránené pred slnkom vhodným nepriehľadným odevom, pokrývkou hlavy a tiež kvalitnými prípravkami slnečnej ochrany, ktoré sú určené pre deti,“ povedala onkodermatologička OÚ sv. Alžbety v Bratislave MUDr. Katarína Poláková. U detí do jedného roka sa odporúča používať prípravky s čisto fyzikálnymi UV filtrami.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ľudovít Drmlík
Prísnejšie pravidlá ochrany pred slnečným žiarením by mali v tomto období platiť aj pre staršie deti a netreba zabúdať ani na teenagerov, ktorí si v zápale radovánok často neuvedomujú, že trávia vonku a na slnku veľkú časť svojho dňa.

Výsledky Európskych prieskumov naznačujú, že takmer polovica detí a teenagerov strávi týždenne viac ako 15 hodín v plavkách vo vonkajšom prostredí a až 38 percent rodičov udáva, že pred dospelosťou sa ich deti minimálne jedenkrát spálili. Štúdie a správy z celej Európy naznačujú, že ak zamedzíte spáleniu kože pred 20. rokom života, výrazne sa znižuje riziko vzniku melanómu.

Poraďte sa s lekárnikom


O výbere produktu slnečnej ochrany je dobré sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom. Výber prípravku závisí od fototypu a citlivosti pokožky, veku, ale aj aktivít, ktoré vykonávate a miesta, kde sa nachádzate.

Ilustračné foto Foto: TASR/Ľudovít Drmlík
Intenzita UV žiarenia je totiž ovplyvnená aj ďalšími faktormi, ako je nadmorská výška, denná doba, počasie, či odraz žiarenia. Odraz slnečných lúčov napríklad zvyšuje intenzitu slnečného žiarenia v prípade piesku o 25 percent a vody až o 50 percent. Ochrana pred slnkom je tak potrebná nielen pri opaľovaní a kúpaní, ale aj pri návšteve hôr či zamračenom počasí.

Natierajte seba aj deti poriadne


Snahu ochrániť pokožku môže zmariť nedostatočné množstvo opaľovacieho krému či jeho nerovnomerná aplikácia. Tie môžu výrazným spôsobom znížiť jeho ochranný faktor. Ak ledabolo natrieme produkt s faktorom 15, tak dosiahneme faktor štyri. Pokiaľ naopak krém natrieme dvakrát, zvýši sa faktor na 17. V prípade štvornásobnej aplikácie dosiahne ochranný faktor hodnotu 30.

Ako vhodnú prevenciu vzniku kožnej rakoviny odporúčajú lekári vyhýbanie sa slnečným lúčom medzi 10.00 až 15.00 hod. Deti do troch rokov života by nemali byť vystavené ich účinkom vôbec.

Komentáre