Zdravie
Deti si v prvých dňoch zvyknú priniesť zo školy vši. Čo na ne zaberá?
TASR, 15. septembra 2018 8:00
"Jediným účinným opatrením, ako zamedziť prenosu vší, je včasné a dôkladné ošetrenie vlasov dezinsekčným prostriedkom. Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín," vysvetlila vedúca Odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade. Všeobecným predpokladom v prevencii pred zavšivavením (pedikulózou) je podľa jej slov osobná hygiena.

Rodič by si mal všímať prípadné nepriame príznaky ochorenia, akými sú nepokoj dieťaťa a časté škrabanie sa vo vlasoch. Prítomnosť hníd alebo živých parazitov vo vlasovej časti hlavy je viditeľná.
Farmaceut odporúča na likvidáciu parazitov prípravky na báze olejov, ktoré vši a hnidy udusia a nevzniká na ne rezistencia. Zakúpiť sa dajú spreje alebo šampóny, často spolu s hustým hrebeňom na mechanické odstránenie vší. Liečebnú kúru je nutné zopakovať po siedmich dňoch.
Pri výskyte vší hygienici tiež odporúčajú zbaviť sa používaných hrebeňov a gumičiek do vlasov. Vhodné je vypranie posteľnej bielizne pri teplote nad 60 stupňov Celzia, vyčistenie matracov a gaučov, dôkladné vypratie a vyžehlenie tričiek a šatstva, ktoré boli v kontakte s vlasmi. Netreba zabúdať ani na kontrolu všetkých osôb, ktoré prišli do kontaktu s infikovaným.