Zdravie
O cukrovke mnohí nevedia. Nemáte ju aj vy?
Alena Klepochová, 7. júna 2013 12:00
Každé 2 minúty zomiera v dôsledku cukrovky jeden Európan. Okrem toho, prostriedky vynakladané na liečbu diabetu v EU predstavujú 10 - 18% z celkových nákladov na zdravotníctvo. Cukrovka je jedno z civilizačných ochorení, ktorými dnes trpí 15 – 30 % svetovej populácie. Podpísalo sa pod to znečisťovanie životného prostredia, moderný životný štýl, zlá životospráva, nevhodná strava, nadmerný stres a nedostatok fyzickej aktivity.
Cukrovku štartuje aj zlá životospráva
Kým príčiny vzniku diabetu 1. typu nie sú známe a jeho výskyt sa tak nedá ovplyvniť, diabetu 2. typu, ktorým trpí 80 – 85% cukrovkárov, možno účinne predchádzať už v detstve, a to najmä zdravou výživou a aktívnym pohybom. Častou príčinou cukrovky 2. typu je totiž nezdravý životný štýl, obezita a z toho vyplývajúci vysoký krvný tlak.

Cukrovka je síce nevyliečiteľné, ale liečiteľné ochorenie. Náklady na liečbu z nej však robia jedno z finančne najnáročnejších ochorení. Záťaž menom cukrovka však nemusí podstupovať ani naše telo, ani naša peňaženka. Stačí svoj život obohatiť o pravidelný pohyb a zdravú výživu.
Behom proti cukrovke
Riziko cukrovky 2. typu, ktorá dokáže skrátiť život až o 15 rokov, môžeme znížiť každým krokom. Do boja proti tomuto nevyliečiteľnému ochoreniu sa môže aktívne zapojiť každý záujemca počas prvého slovenského Behu proti cukrovke v stredu 12. júna v Bratislave. Aj pár kilometrov denne pomôže uniknúť nie len diabetu 2. typu, ale aj iným civilizačným ochoreniam. Lepšej osvete v rámci prevencie cukrovky mal preto pomôcť aj aktuálny projekt pre základné školy Modrý kruh.

Prevenciu netreba podceňovať
Cukrovka je hlavnou príčinou slepoty, zlyhania obličiek s potrebou dialyzačnej liečby a tiež amputácií dolných končatín. Oproti zdravým ľuďom sa u pacientov s diabetom objavujú častejšie aj srdcovocievne ochorenia. Pokiaľ cukrovka nie je dostatočne kontrolovaná liečbou, môže skrátiť očakávanú dĺžku života o 15 až 20 rokov.
Lekári preto odporúčajú každému človeku po 45. roku života dať si vyšetriť hladinu krvného cukru aspoň raz za dva až tri roky. Ak je pacient obézny, má vysoký krvný tlak, vysoké hladiny krvných tukov alebo prekonal infarkt či cievnu mozgovú príhodu, mal by preventívne vyšetrenie absolvovať každý rok.