Zdravie

Českému dievčatku zachránilo život srdce zo Slovenska

"Išlo o prvý medzištátny prevoz srdca, uviedol pražský Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). "

TASR, 4. februára 2022 0:20
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pražské zdravotnícke zariadenie IKEM už od jesene 2019 používa pri transplantáciách špeciálny prístroj na báze metódy takzvaného bijúceho srdca, ktorý predlžuje čas transportu orgánu až na osem hodín. Táto metóda nedávno zachránila život päťročnému českému dievčatku, ktoré dostalo srdce zo Slovenska. V stredu o tom informoval portál Novinky.cz.

Išlo o prvý medzištátny prevoz srdca, uviedol pražský Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Prístroj za 7,5 milióna korún (cca 309.000 eur) funguje pre srdce ako mimotelový obeh. Vďaka metóde bijúceho srdca môžu lekári realizovať vzdialenejšie transporty a zároveň tak rozšíriť počet dostupných orgánov pre chorých pacientov.

Pri pôvodnej metóde nazývanej studená ischémia sa srdce schladí a zastaví, pričom jeho prevoz prebieha na ľadovej triešti. Ak je však darca z iného štátu, súperia lekári s časom. Po prekročení štyroch hodín stúpa riziko zlyhania srdca až o 50 percent.

Nová metóda bijúceho srdca uchováva orgán za fyziologických podmienok. "Srdce je okysličované a prekrvované ako v tele človeka. Vďaka tomu sa zvýšil aj časový interval, keď môže byť srdce napojené až za desať hodín," vysvetlil profesor Ivan Netuka, prednosta Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie IKEM.

Prístroj je miniaturizovaným mimotelovým obehom, v ktorom cirkuluje okysličená krv. Tá je okysličovaná pomocou oxygenerátora, a srdce tak môže zásobovať. Profesor Netuka však upozornil, že nechce pôvodný druh transportu nahradiť vo všetkých prípadoch.

Koncom minulého roka bolo v nemocnici v pražskej štvrti Motol transplantované srdce zmienenému päťročnému dievčatku, ktorému ho poskytla darkyňa zo Slovenska. Pri pôvodnej metóde studenej ischémie by srdce cestu v sanitke zrejme nevydržalo. Nový prístroj umožnil prepraviť srdce letecky a dievčatko absolvovalo úspešnú transplantáciu.

Vďaka tomuto prístroju sa podarilo transplantovať srdce už siedmim ľuďom, uviedla v stredu Vendula Pizingerová, prezidentka českého Nadačného fondu Kvapka nádeje. Tento fond už 18 rokov spolupracuje s firmou Shell, ktorá poskytla peniaze na nákup prístroja, dodali Novinky.cz.
Komentáre