Zdravie

Proti chorobám pomôžu bojovať aj tieto bylinky

"Bolesť hrdla nám pomôže zmierniť čaj zo šalvie a rumančeka."

Alena Klepochová, 11. decembra 2013 12:00
Foto: TASR/AP


Zimné obdobie charakterizuje množstvo neduhov, ktorým vieme zabrániť s využitím vedomostí a skúseností našich mám či starých mám. Nemusíme hneď siahať po liekoch, najmä v začiatočných štádiách prechladnutia či bolesti hrdla nám môžu pomôcť i bylinky.

„Bylinky si môžeme pestovať aj sami doma. Napríklad bylinky zo záhradky v Červenom Kláštore od výsevu až po ich spracovanie vykonávame manuálne,“ hovorí bylinkárka z Červeného Kláštora, Mária Danková. Podľa nej by sme sa mali zamerať na také rastliny, ktoré si nemôžeme nazbierať vo voľnej prírode, napríklad nechtík, echinaceu, mätu, medovku, rumanček či šalviu. Ak si bylinky kupujeme, mali by sme poznať ich pôvod.

Najlepší čas na zbieranie byliniek je ešte pred začiatkom zimy, za suchého a teplého počasia, keď sú rastliny na vrchole ich zrelosti, aby mali čo najvyšší obsah účinných látok. Niektoré sa zbierajú pred kvitnutím, napríklad medovka a púpava, iné na začiatku kvitnutia, ako mäta či skorocel, ale aj v plnom kvete, napríklad pamajorán, rebríček, jastrabina alebo divizna. Čučoriedky a šípky sa zbierajú až pri dozretí plodov.
Bez popisu Foto: TASR/Ján Siman

Bylinkový čaj pomôže aj pri chrípke


Bolesť hrdla nám pomôže zmierniť čaj zo šalvie a rumančeka. Proti chrípke je účinný čaj z lipových kvetov, bazy čiernej, kvetov a listov podbeľa a echinacey purpurovej.

Pri kašli pomáhajú bylinky so slizovitými látkami ako napríklad listy a kvety slezu lesného, listy skorocelu kopijovitého a na vykašliavanie kvety rumančeka kamilkového, vňať materinej dúšky, listy šalvie lekárskej a plody fenikla. „Pri nádche môžeme inhalovať výpary rumančeka, mäty a dúšky,“ radí M. Danková.

Koncentrovaná sila prírody


Bylinky sa však nemusia používať len na prípravu liečivých čajov. Spomedzi liečivých rastlín pri niektorých bolestiach účinne pomáha éterický olej z mäty priepornej a levandule, ktorými si jemne masírujeme čelo a spánky.

Pri bolesti kĺbov sa odporúča využiť mastičky alebo tinktúry, ktoré sa vtierajú do postihnutých miest. Vhodná je napríklad masť alebo tinktúra z arniky. Vnútorne sa môžu užívať aj čaje z pŕhľavy a vŕbovej kôry.
Foto: TASR/Michal Svítok

Pri migréne a pri bolestiach svalov a kĺbov môže pomôcť mätový olej, ktorý okrem toho uľahčuje dýchanie a môže sa pridať aj do osviežujúcich kúpeľov. Pri jeho príprave sa otrhané lístky mäty dajú do skleneného pohára, trochu sa natlačia a zalejú kvalitným slnečnicovým olejom. Pohár sa uzavrie a nechá štyri až päť dní v teple lúhovať. Potom sa olej scedí cez plátenko a lístky sa jemne vyžmýkajú.

Z rôznych liečivých rastlín sa zbierajú rôzne rastlinné časti
• kvet - rumanček, lipa, nechtík
• kvitnúca vňať - jastrabina, materina dúška, alchemilka, pamajorán
• vňať pred kvitnutím – medovka
• listy – jahoda, ostružina malinová, podbeľ
• kvety a listy – slez lesný
• koreň – pýr, lopúch
• semeno – pohánka, rasca

Komentáre