Zdravie

Alkohol zvyšuje zdravotné riziká u ľudí infikovaných koronavírusom

"Pitie alkoholu nechráni pred ochorením COVID-19 a môže byť nebezpečné, varujú odborníci. "

TASR, 28. apríla 2020 14:00
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Jedným z častých mýtov o novom koronavíruse je ten, že konzumácia alkoholu tento vírus ničí. "Konzumácia alkoholu, naopak, pravdepodobne zvýši zdravotné riziká, ak sa osoba infikuje. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať akýkoľvek druh alkoholického produktu ako prostriedok prevencie alebo liečby ochorenia COVID-19," pripomínajú odborníci z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Podľa nich je vhodné vyvarovať sa alkoholu úplne, aby človek nenarušil svoj imunitný systém a zdravie a neriskoval aj zdravie ostatných. Aj pri práci z domu počas aktuálnych opatrení by človek mal dodržiavať pravidlá platné na pracovisku a zákaz konzumácie alkoholických nápojov. Mal by tiež zostať triezvy, aby bol ostražitý, mohol konať rýchlo a rozhodovať sa s jasnou hlavou. Je tiež vhodné uistiť sa, že deti a mladí ľudia nemajú prístup k alkoholu.

"Pitie alkoholu nechráni pred ochorením COVID-19 a môže byť nebezpečné," varujú odborníci. Peniaze je podľa nich lepšie investovať do nákupu zdravých a výživných potravín, ktoré udržia dobré zdravie a posilnia imunitný systém. "Namiesto toho, aby ste konzumovali alkohol, vyskúšajte si cvičenie doma. Fyzická aktivita posilňuje imunitný systém a z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska je vysoko prospešným spôsobom zvládnutia karantény," radia, ako využiť čas v domácej izolácii. Alkohol tiež podľa ÚVZ SR nepomáha vyrovnať sa so stresom. Naopak, zvyšuje príznaky panických a úzkostných porúch, depresie a iných duševných porúch a riziko násilia v rodine a domácnosti. Alkohol vo väčších množstvách zvyšuje riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), ktorá je jednou z najzávažnejších komplikácií COVID-19.

Okrem toho, že alkohol ovplyvňuje myšlienky, úsudok, rozhodovanie a správanie, aj vo veľmi malých množstvách môže spôsobiť určité druhy nádorových ochorení. Počas tehotenstva predstavuje konzumácia alkoholu riziko pre nenarodené dieťa.

Komentáre