Technológie

Už ste boli na svetovej výstave o kozmonautike Cosmos Discovery?

"Nenechajte si ujsť prehliadku najzaujímavejších udalostí z oblasti kozmonautiky."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 21. novembra 2022 11:44
Cosmos Discovery Foto: JVS Group
Na svetovej výstave o kozmonautike Cosmos Discovery prežijete naozajstné príbehy hrdinov, ktorí prekročili hranicu atmosféry. Dotknete sa Mesiaca či riadiacej kabíny raketoplánu, vstúpite na palubu vesmírnej stanice. Čaká vás skvelá zábava, ale aj veľa nových poznatkov pre celú rodinu.

Svetová výstava Cosmos Discovery v Incheba Expo Bratislava otvára svoje brány všetkým nadšencom kozmonautiky už takmer dva mesiace.

Na čo sa na výstave môžete tešiť? Každý návštevník uvidí stovky exponátov mapujúcich vývoj pilotovaných kozmických letov od historického začiatku až k súčasným plánovaným misiám. Výstava je rozdelená do 10 galérií, v ktorých uvidíte viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzajúce modely orbitálnych staníc či unikátne dobové dokumenty. Na výstave sa zároveň môžete tešiť na “slovenskú stopu”, v ktorej nechýba prvá a druhá slovenská družica skCUBE, prepeličí inkubátor či osobné predmety nášho 1. slovenského kozmonauta Ivana Bellu, ktorý si výstavu prišiel pozrieť aj osobne.Návštevníci uvidia ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina -prvého človeka v kozme či americkú raketu Mercury. V ďalších galériach nemôžu chýbať lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá je aj prehliadka kozmických skafandrov a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Návštevníkov určite zaujme veľký model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Soyuzu.

Najväčšiu pozornosť právom pútajú časti kozmických lodí a vesmírne stanice, či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich budú môcť návštevníci nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie aj vo vnútri.Odborníci ocenia originálne časti motora F1 z rakety Saturn, ktorá vyniesla Apollo na Mesiac.

Audiosprievodcu si možete stiahnuť cez QR kód priamo do vášho telefónu a počúvať tak výklad v slovenskom či anglickom jazyku. Aplikácia je prístupná malým aj veľkým návštevníkom zadarmo.

Na záver je pripravený Cosmoscamp, kde si môžete vyskúšať výcvik kozmonautov aj najmodernejšie 3D technológie.

Otváracie hodiny výstavy: PO-NE 09:00-20:00, posledný vstup o 18:00. Výstava potrvá až do konca februára 2023.

Viac informácií na www.cosmosbratislava.sk
Vstupenky k dispozícii priamo na výstave v pokladni alebo v predpredaji Go out a v sieti Ticketportal alebo TicketMedia.
FB@CosmosDiscoveryBratislava / INSTA@cosmosbratislava

Komentáre