Technológie

Ako spraviť fotky z mobilu krajšími?

"Výrobcovia mobilných telefónov sa predbiehajú v tom, ktorý z nich prinesie lepší fotoaparát. Platí však, že aj s lacnejšími fotomobilmi môžete mať album plný krásnych fotiek. "

Erik Stríž, 25. apríla 2013 10:00
Ilustračná fotografia Foto: SAMSUNG

Megapixely nie sú meradlom kvality


Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa spoločnosti Nokia, Sony a Samsung predbiehali v tom, kto poskytne svojmu zákazníkovi viac megapixelov. Tento trend začína pomaly ustupovať na čele so spoločnosťou HTC, ktorá do svojho najnovšieho a podľa mnohých všeobecne najlepšieho smartfónu na svete, HTC One, integrovala iba 4 megapixelový snímač. Pre porovnanie, hlavný konkurenti Samsung Galaxy S4 a Sony Xperia Z sú vybavení 13 megapixelovými fotoaparátmi.

Hlavný rozdiel tkvie v spracovaní obrazu. Zatiaľ, čo bežné fotomobily využívajú pomerne malé a jednoduché obrazové čipy, HTC One využíva rozmerný senzor schopný absorbovať viac svetla. Vďaka tejto maličkosti a množstvu iných technických detailov sú fotografie jasnejšie, ostrejšie, farebne plnšie a stálejšie a samotná expozícia rýchlejšia.

Fotenie tmavšieho objektu na svetlom pozadí nie je najlepšou voľbou. Foto: TASR

Naučte sa fotiť


Základom dobrej fotografie však nie je kvalitný fotoaparát, ale dobrý fotograf. Aby ste dosiahli čo najlepšie fotografie, stačí si osvojiť niekoľko zvykov a dodržiavať ich.

• nefoťte proti slnku
• nefoťte osoby, keď majú za sebou jednotvárne svetlé pozadie
• ak fotíte v exteriéri počas slnečného dňa, zaostrujte na osobu na fotke, nie na pozadie
• keď fotíte, snažte sa fotoaparátom nehýbať
• spravte vždy viac fotografií naraz, aby ste si z nich mohli vybrať tú najlepšiu
• keď váš telefón podporuje zaostrovanie dotykom, používajte ho
• skvelá funkcia je detekcia tváre; majte ju aktivovanú, pretože vďaka nej budú ľudia na fotke zaostrení
• foťte v natívnom rozlíšení fotoaparátu (neznižujte v nastaveniach kvalitu)

Aplikácia Instagram pre Android a iOS Foto: INSTAGRAM

Programy na úpravu fotografií


Moderné mobilné telefóny dokážu dodatočne upravovať zhotovené fotografie jednoducho, rýchlo a vo viditeľnej miere. V tých výkonnejších dokonca nájdete aplikácie na strihanie a úpravu videa. Tieto aplikácie sú pomerne jednoduché, ale dokážu aj z menej kvalitnej fotografie spraviť takú, ktorú radi zaradíte do svojho tlačeného fotoalbumu.

Zrejme najpoužívanejšou mobilnou aplikáciou na úpravu fotografií je Instagram, avšak ten celkom nezodpovedá požiadavkám pre tlač. Fotografie spracované v Instagrame sú určené predovšetkým pre použitie na webe a sociálnych sieťach (Instagram.com a Facebook.com), kvôli čomu je aj ich rozmer pomerne malý. Fotografie sú však potom skutočne pekné, ak zvolíte správny filter.

Aplikácia Pixlr Express pre Android a iOS Foto: PIXLR EXPRESS

Fenomén zvaný Pixlr


Aplikácia Pixlr Express je skutočne fenoménom, pretože aj do menej výkonných mobilov prináša skutočne kvalitný softvér na úpravu fotografií. Aplikácia je dostupná k stiahnutiu aj používaniu úplne zadarmo pre majiteľov zariadení s operačným systémom Google Android aj Apple iOS .Rovnako pohodlne je použiteľná na tablete, ako aj na mobile s menším displejom. Navyše, Pixlr Express neupravuje fotografie do štvorcového formátu ako Instagram, vďaka čomu nie je ich neskoršie použitie na tlač nijakým spôsobom obmedzené.

Funguje to tak, že všetky vaše pôvodné fotografie z mobilu ostanú na svojom mieste neporušené, v upravenej forme sa ukladajú na iné miesto v pamäti telefónu. Keď spustíte aplikáciu, vyberiete si už existujúcu fotografiu z galérie telefónu a následne ju upravíte. Pixlr Express obsahuje viac ako 600 rôznych efektov a dokáže fotografie upraviť aj v automatickom režime. Ten je užitočný najmä vtedy, ak ste menej skúsený používateľ a chcete si nechať poradiť, respektívne nechať samotnú aplikáciu, aby všetko spravila za vás.

Zrejme najvýstižnejším dôkazom, že je táto aplikácia dobrá, je hodnotenie jej používateľov v obchode Google Play. Hodnotilo ju celkovo cez 51-tisíc ľudí, z toho 44-tisíc bodovaním 5 z 5.

Komentáre