Technológie

SMSky oslavujú 20 rokov. Čo sa zmenilo?

"Presne pred dvadsiatimi rokmi bola odoslaná prvá SMS správa. Odvtedy sa v komunikácii zmenilo takmer všetko, SMSky však ostávajú aj naďalej populárne."

Erik Stríž, 3. decembra 2012 10:00
Ilustračná fotografia Foto: Samsung
Prvá SMS správa v histórii znela "Merry Christmas". Nebola odoslaná z mobilného telefónu, ale z počítača spoločnosti Sema Group z BTS stanice mobilného operátora. IT pracovník zaoberajúci sa testovaním technológií, Neil Papworth, ju poslal kolegovi Richardovi Jarvisovi zo spoločnosti Vodafone. Správa bola prijatá na telefón Orbitel 901, ktorý sa od tých dnešných veľmi líšil, išlo o kufrík s telekomunikačným terminálom. Táto stručná pozitívna správa odštartovala ďalší vývoj komunikácie, ktorú dnes v tejto forme považujeme za samozrejmú.

Prenosný telefón Orbitel 901, ktorý 3. decembra 1992 ako prvý na svete prijal SMS správu Foto: Orbitel
Pôvodne bola služba SMS len komunikačným kanálom vo veľmi uzavretom prostredí, v ktorom sa pohybovali iba technickí pracovníci spoločnosti Vodafone a ich partnerských firiem. Trvalo osem rokov, kým bolo možné SMS správy posielať aj mimo jednej uzavretej siete. Okrem toho bolo ich posielanie značne nepraktické, keďže mobilné telefóny deväťdesiatych rokov boli pomerne ťažkopádne zariadenia, ktoré si navyše mohol dovoliť len veľmi úzky okruh ľudí.

Vývoj SMS správ bol minimálny


Prvé SMS správy, rovnako ako tie dnešné, pracovali v sieti GSM a nevyžadovali si žiadne špeciálne náklady na ich zavedenie do masového použitia. Operátori iba doplnili svoje existujúce sústavy o nový softvér, ktorý bol schopný prijímať a ďalej preposielať veľmi malé dátové balíčky na účastnícke čísla. Spočiatku mali SMS správy 128 bytov, teda 128 znakov. Potom sa rozšírili na 140 a napokon na dnešných 160 znakov. Malou revolúciou bolo, keď operátori a výrobcovia mobilných telefónov začali podporovať spájanie SMS správ, vďaka čomu bolo možné odoslať aj dlhší text. Napriek tomu, že zo strany operátorov si to nevyžadovalo okrem úpravy softvéru BTS staníc v podstate žiadne investície, nechávali si platiť aj za druhú a tretiu správu. Čo je smutné, robia to dodnes, ide pritom o prenos takého malého dátového balíčka, ktorý nie je schopný obmedzovať prenosové pásmo.

Podľa spoločnosti Nokia SMS správy operátorom ročne vynesú cez 144 miliárd amerických dolárov a odošle sa viac ako 6 biliónov správ (6 tisíc miliárd). To znamená, že za sekundu ide o 192 tisíc odoslaných správ. Zdajú sa vám tieto čísla neskutočné? Internetová komunikácia, ktorá pre SMS správy predstavuje najväčšiu konkurenciu, presahuje tieto čísla niekoľkonásobne. Neprináša však také zisky operátorom.

Budúcnosť s SMS správami počíta aj naďalej


SMS správy celkom určite z nášho telekomunikačného mixu v skorej dobe nezmiznú. Ich najväčšou výhodou je absolútna kompatibilita so všetkými telefónmi na svete. Na ich prenos stačí iba dosah mobilnej siete 2G alebo vyšších. Internetové protokoly ako e-mail, online chat cez Facebook alebo Google sú nepochybne vyspelejšie platformy, avšak trpia veľkou roztrieštenosťou a horšou dostupnosťou. Aby ste mohli textovo komunikovať zadarmo, potrebujete aktívne pripojenie na internet, a to nie je stále úplne bežnou záležitosťou. Mladá generácia má v tejto veci pomerne jasno a internet je pevnou súčasťou ich telefónov, avšak ich rodičia a starí rodičia na tieto technológie pripravení nie sú. SMSky sú predsa len jednoduchšie.

Moderné mobilné telefóny majú spojené prostredia pre SMS, MMS aj e-maily. SMS sú spomedzi nich najjednoduchšie na prenos, ale aj pomerovo najdrahšie. Foto: Apple
Budúcnosť teda s SMS komunikáciou určite ďalej počíta. Celosvetovo SMS správy aktívne využíva viac ako 2,3 miliardy ľudí. Zmeny by sa v skorej dobe mohli dotýkať predovšetkým naceňovania SMS správ zo strany operátorov. Aj používatelia si už uvedomujú, že platiť za mimoriadne malé dátové balíčky absolútne neadekvátne sumy je neudržateľné. V čase, keď neobmedzený mobilný internet stojí 8 eur mesačne, je platba 8 - 10 centov za 160 bytový súbor veľmi nevýhodná. Tento tlak si operátori uvedomujú a sú tlačení k tomu, aby svoje cenovky upravili v ústrety používateľom. Dnes sa možno stretnúť aj s tým, že pre niektoré vyššie paušály sú SMS správy určené ako bonusová služba a každý priemerný program u operátora počíta aj s určitým počtom bezplatných správ.

SMS znamená Short Message Service, teda Servis krátkych správ. Slovíčko MMS, ktoré pracuje na podobnom princípe ako SMS správy, vyžaduje odosielanie väčšieho objemu dát a znamená Multimedia Messaging Service.

Komentáre