Technológie
Jeden z najlepších na svete
Erik Stríž, 25. januára 2013 10:00Jednoduchý a čistý dizajn smartfónu LG Nexus 4 Foto: LG Electronics
V dnešnej dobe často marketingové metódy navýšia reálnu hodnotu produktu a zákazník sa ocitne v situácii, kedy minie dlho sporené peniaze na niečo, čo ho v konečnom dôsledku sklame. Práve preto je dobré vedieť, že stále sa nájdu také zariadenia, ktorých kúpou sa o nič nepripravíte. Jedným z nich je aj LG Nexus 4.Čistý dizajn, čistý softvér
Nevieme, čím sa dizajnéri Nexusu 4 riadili pri jeho tvorbe, výsledok je však pôsobivý a nadobúdame pocit, že ich primárnym cieľom bolo priniesť na trh krásny, dizajnovo čistý a zároveň konštrukčne odolný smartfón. LG Nexus 4 nie je veľmi konzervatívny, nepôsobí však ani extravagantne, svoju cestu nachádza v triezvom a prirodzenom vzhľade. Tieto vlastnosti ho predurčujú k tomu, aby sa nestal už po roku morálne zastaralým, ako je v to prípade viacerých imidžových smartfónov typu Nokia Lumia 900.
LG Nexus 4 s operačným systémom Android 4.2 Jelly Bean. Foto: LG Electronics
Základom všetkých Nexusov (či už ho produkuje LG alebo Samsung) je najnovší operačný systém Android vo svojej najčistejšej podobe. Oceňujú to mnohí zákazníci, najmä tí náročnejší, ktorí nejavia záujem o softvérové nadstavby od výrobcov a doplnkové aplikácie, ktorých praktické využitie je prinajmenšom otázne. Operačný systém štvrtého Nexusu je Android 4.2 Jelly Bean. Displej so superlatívmi
True HD IPS Plus, to sú základné vlastnosti displeja, ktorým je tento pokrokový smartfón vybavený. Znamená to, že jeho rozlíšenie je “skutočné HD”, teda 1280×768 bodov. To je ešte o pár bodov na šírku viac než tradičné HD 720p. Technológia IPS Plus sa podpisuje na vysokej kvalite obrazu, ktorá je podmienená vysokým jasom, kontrastom, výraznou sýtosťou farieb, vysokou frekvenciou obmieňania snímok a v neposlednom rade dobrými pozorovacími uhlami. Uhlopriečka displeja je 4,7 palca, čo je značný nadpriemer. Aj so štyrmi palcami by sme si určite vystačili, ale veľké displeje sú trendom, ktorý ešte bude naberať na sile.
LG Nexus 4, na displeji je zobrazené rozhranie služby Google Now. Foto: LG Electronics
Výkon ako na notebooku
Tabuľkové vlastnosti čipsetu Qualcomm Snapdragon, ktorý je integrovaný v smartfóne LG Nexus 4, napovedajú o jeho významnej technickej nadradenosti v porovnaní s ostatnými telefónmi. Procesor obsahuje až 4 jadrá, všetky pracujú s frekvenciou 1,5 GHz. Operačná pamäť RAM má veľkosť 2 GB a v telefóne sa nachádza aj procesor Adreno 320, ktorého úlohou je individuálny výpočet grafických efektov. Tieto hodnoty sa dajú porovnávať dokonca aj s bežným notebookom pre stredne náročného zákazníka. V skutočnosti telefón neponúka celkom porovnateľný výkon kvôli inej architektúre svojich vnútorností, neponechá vás však v situácii, kedy by ste na nejaký úkon museli čakať neprijateľnú dobu.
LG Nexus 4 s operačným systémom Android 4.2 Jelly Bean. Foto: LG Electronics
Kamera, ktorá rozhoduje o kúpe
Nemá význam zdráhať sa konštatovania, že práve displej a kamera sú tie najdôležitejšie prvky dnešného mobilného telefónu. Väčšinového zákazníka nezaujíma, či má jeho telefón 4-jadrový procesor a Android vo verzii 4.2 Jelly Bean. On vidí, či displej pekne zobrazuje fotografie, ktoré práve nafotil fotoaparátom. Pre takého zákazníka je Nexus 4 mimoriadne atraktívnym produktom, pretože splní jeho očakávania. Fotoaparát je snímač s rozlíšením 8 megapixlov, vďaka vysokému výkonu vyššie spomenutého čipsetu Snapdragon dokáže zaznamenať video s rozlíšením 1920×1080 bodov s 30 snímkami za sekundu. To zodpovedá štandardu Full HD.
Funkcia Photo Sphere umožňuje nasnímať okolie v 360-stupňovom uhle v horizontálnej aj vertikálnej osi. Foto: LG Electronics
Systém Android umožňuje využívať aj rôznorodé spôsoby ovládania fotoaparátu, ktoré sa v mobilnom priemysle za posledné roky stali samozrejmosťou - zaostrovanie dotykom, automatické otáčanie fotografií podľa naklonenia smartfónu, detekcia tváre a geo-tagging (uloženie GPS súradníc, kde bola fotografia zaznamenaná priamo do jej vlastností). Na zariadení sa nachádza aj webkamera, umiestnená je nad displejom a disponuje rozlíšením 1,3 megapixlov. Zrejme najzaujímavejšia je funkcia Photo Sphere, ktorá umožňuje vytvoriť akúsi 3D guľu, na vnútornom povrchu ktorej sú umiestnené fotografie a vy si tak viete prehliadať celé okolie rovnako ako v službe Google Street View.Jedinou nevýhodou je obmedzená pamäť
LG Nexus 4 sa dá zakúpiť v dvoch verziách, s 8 alebo 16 GB internou pamäťou. Je rozumnejšie vybrať si ten druhý variant, pretože v telefóne nie je priestor pre vloženie pamäťovej karty. Výrobca k tomuto používateľsky neprívetivému riešeniu pristúpil preto, aby sa časom operačný systém nespomaľoval a nestával nestabilným, ale práve tento detail môže rozhodovať o kúpe alebo nekúpe. Dobrou správou je, že aj základných 8 GB je pomerne veľký priestor, ktorý obsiahne hodiny Full HD videa a ešte viac hudby. O fotografiách, aplikáciach a hrách nehovoriac... Komu by ani toto nestačilo, má k dispozícii externé úložiská, takzvané cloudy. Bezplatne je možné dosiahnuť aj 10 GB, avšak na prácu s nimi budete vždy potrebovať aktívne pripojenie na internet.
LG Nexus 4 je vybavený 8 Mpx fotoaparátom, ten zaznamená aj Full HD video. Foto: Wired.com
Zbierka technológií na jednotku
LG Nexus 4 je vybavený tým najlepším, čo dnešný technologický pokrok ponúka. Prebehneme ich len tak stručne, základný balíček v podobe sietí 2G a 3G (HSDPA 42 Mbps), Bluetooth 4.0, microUSB (v podobe SlimPortu), A-GPS a Wi-Fi je doplnený o spojenia NFC, GLONASS a HDMI. Popri celej tej moderne však chýba obyčajné FM rádio.
LG Nexus 4, na displeji je zobrazené rozhranie služby Google Now. Foto: LG Electronics
LG Nexus 4 je skutočne dobrý smartfón. Dobrý displej, dobrá kamera, vysoký výkon a pokrokový operačný systém, to sú domény zariadenia, ktoré stojí približne 500 eur. Dostupný je iba v jedinej farbe, tá je ale vhodná snáď pre všetky cieľové skupiny. Konkurentmi Nexusu 4 sú predovšetkým Samsung Galaxy SIII a často sa porovnáva s populárnym Apple iPhone 5. Cenovo sa LG Nexus 4 pohybuje medzi týmito rivalmi, za najdrahším iPhone 5 však v ničom zásadnom nezaostáva.