Technológie

PRISM. Skutočný škandál alebo ďalšia konšpirácia?

"V uplynulých dňoch sa aj vo veľkých zahraničných médiách začala rozoberať problematika systému PRISM. Tento systém údajne využíva americká agentúra NSA na sledovanie aktivity ľudí na internete."

Erik Stríž, 11. júna 2013 10:00
PRISM. Skutočný škandál alebo ďalšia konšpirácia? Foto: Webmagazin.sk
Na jednej strane je to jedna z najefektívnejších foriem prevencie pred terorizmom v jeho akejkoľvek podobe, na druhej strane závažné narušenie súkromia Američanov a ich dôvery v štátny systém. Na PRISM existuje veľa názorov a objektívne je možné tvrdiť, že všetky z nich majú v určitom ohľade pravdu. Viete, čo to ten PRISM vlastne je?

Tajná prezentácia, ktorá tajnou nie je


Prvé dôveryhodné články o systéme PRISM sa objavili v renomovaných médiach The Washington Post a Guardian pred niekoľkými dňami. Tie s odvolaním sa na získanú tajnú prezentáciu v PowerPointe upozornili na dovtedy neznámy systém vytvorený na objednávku vládnych agentúr NSA a FBI v rámci masívneho programu boja proti terorizmu. Zabraňovať eventuálnym útokom sa malo tým, že vybrané strany budú o tomto útoku vedieť ešte skôr, ako bude prebiehať jeho realizácia. Očakávalo sa, že aj predstavitelia teroristických organizácií budú komunikovať cez internet.

Podľa The Washington Post preto v roku 2007 vznikol program PRISM, ktorý je schopný v spolupráci s veľkými americkými spoločnosťami monitorovať aktivity ľudí na internete, vrátane ich súkromnej komunikácie a filtrovať z nej také prvky, ktoré by mohli byť vôdzkou napríklad aj k pripravovaným útokom. Do ich rúk sa tak dostáva nielen text komunikácie, ale aj fotografie, videá, história prehliadania internetu a zoznam lokalít, z ktorých sa používatelia na internet prihlásili.

Denníky Guardian a The Washington Post sa opierajú o informácie z tejto prezentácie. Foto: Internet
Podľa slov vyššie spomenutých médií sú do programu PRISM zapojené aj nasledovné spoločnosti, ktorých produkty pravdepodobne používate aj vy:

• Google
• Facebook
• Microsoft
• Apple
• Yahoo
• Skype

PRISM. Skutočný škandál alebo ďalšia konšpirácia? Foto: Webmagazin.sk

Ďalšia konšpiračná teória?


Každá podobná správa, ktorej charakter je skôr bulvárny a ktorá obletí moderný svet v priebehu niekoľkých dní, celkom pochopiteľne nabáda k ďalším otázkam. Napríklad, či nejde o ďalšiu z dobre prepracovaných, avšak celkom nepravdivých konšpiračných teórií, na ktorých výrobe sa podieľajú ľudia denno-denne vysedávajúci za počítačom bez kontaktu s reálnym svetom. Spomenutá prezentácia totiž vierohodne rozhodne nevyzerá a frázy ako “TOP SECRET” na nej pôsobia skôr komicky.

V prípade programu PRISM na niektoré z týchto otázok existuje aspoň mierne akceptovateľná odpoveď. Šéf agentúry NSA, James Clapper, sa k téme programu PRISM vyjadril, že americká vláda skutočne disponuje systémom na sledovanie online aktivity obyvateľstva, avšak s v súlade s legislatívou.

Iná reakcia zaznela z Bieleho domu, v ktorej americký prezident Barack Obama upokojoval ľudí, že amerických občanov v USA nikto nesleduje, že sa len monitorujú telefónne čísla a trvanie hovorov prichádzajúcich do USA z iných krajín. Firmy ako Google, Facebook, Apple a Microsoft akúkoľvek spoluprácu na systéme PRISM a jemu podobnom odmietli úplne.

Boli by ste ochotní poskytnúť svoje súkromné informácie, aby sa naplnil "vyšší cieľ"? Foto: Webmagazin.sk

Prevencia pred terorizmom vs. ochrana bežného človeka


Správy o systéme PRISM vzbudzujú na internete vášnivé diskusie o tom, či skutočne existuje "Veľký brat" alebo je to iba dobre premyslená ochrana bežných ľudí pred skutočnými teroristickými skupinami. Navyše, nemožno tiež poprieť, že ide skutočne iba o dobre premyslenú nepravdivú konšpiračnú teóriu.

Zrejme nikomu by však nebolo celkom po chuti, keby sa dozvedel, že mu jeho internetovú komunikáciu môže skutočne niekto odsledovať a v horšom prípade aj zverejniť. Pri pomyslení, že sa vďaka takejto aktivite dokáže zabrániť stratám možno aj tisícov ľudských životov ročne, však táto situácia naberá celkom iný rozmer.

Podľa denníka Guardian sa aktivity NSA a FBI týkali aj Európy, Slovenska pritom iba okrajovo. Podľa dostupných informácií Slovensko patrí spolu s Austráliou, Južnou Afrikou a Škandináviou medzi najmenej sledované oblasti, takže aj paranoidní Slováci by mali zostať v kľude.

Komentáre