Technológie

Skutočný počítač s Androidom a cenou mobilu

"Ak ste vo svojej práci závislí na používaní počítača, vedeli by ste si predstaviť jeho nahradenie takým systémom Android? HP si to predstaviť vie a predstavuje počítač so systémom Android Jelly Bean."

Erik Stríž, 4. júla 2013 6:00
HP Slate 21 - počítač so systémom Android Foto: Hewlett-Packard
Nie je novinkou, že ceny mobilných telefónov dosahujú úrovní notebookov a počítačov. 400 eur je už dnes hodnota celkom dobrého notebooku, ale aj mobilného telefónu vyššej strednej triedy. A za práve túto cenu si môžete od Hewtlett-Packard zadovážiť počítač, ktorého funkčnosť je limitovaná možnosťami mobilného telefónu. Zdá sa vám to príliš komplikované? HP Slate 21 je All-in-one počítač s operačným systémom Android Jelly Bean a výkonom hi-end smartfónu.


Android ako náhrada za Windows?


Systém Android by sa mal v dohľadnej dobe dočkať agresívnej expanzie na veľké množstvo elektroniky a postarať sa tak o naplnenie vízie o inteligentnej domácnosti. Ani vo verzii Jelly Bean však zatiaľ neponúka takú rozsiahlu podporu pracovných nástrojov, aby mohol v plnej miere nahradiť taký Windows, Mac alebo Linux. Zrejme na celom svete neexistuje programátor alebo grafik, ktorí by pracovali výhradne na Androide. Zmeniť by to ale chcelo práve HP, pretože do jeho počítača Slate 21 ani nie je možné nainštalovať iný systém (ako jedna možnosť síce prichádza do úvahy nové Ubuntu, avšak stále v nedokončenej verzii).

HP Slate 21 - počítač so systémom Android Foto: Hewlett-Packard

Internet, hry, filmy a text


Android v počítači s 21,5-palcovým dotykovým displejom, vstavanou batériou a s plnoformátovými USB konektormi je určený predovšetkým na prácu s internetom, na písanie blogov, tvorbu a správu excelovských tabuliek a iných kancelárskych dokumentov. Vzhľadom na masívnu multimediálnu podporu obsiahnutú v systéme Android sa využitie počítača predpokladá aj ako domáce centrum zábavy, v ktorej je priestor aj na hry.

HP Slate 21 - počítač so systémom Android Foto: Hewlett-Packard

Myš, klávesnica aj tlačiareň


K počítaču sa dá pripojiť hardvérová klávesnica a myš, bez ktorých sa normálna kancelárska práca jednoducho nezaobíde. Pripojiteľný hadrvér sa stará predovšetkým o to, aby ste mali pri práci s Androidom porovnateľnú skúsenosť ako s Windowsom alebo Macom. Pripojiť môžete samozrejme aj kompatibilnú tlačiareň, ktorých dostatok nájdete v portfóliu výrobcu.

Počítač pracuje s čipsetom Tegra 4, ktorý bol doteraz doménou výkonných a drahých smartfónov. Aj keď sa tento čipset svojím výkonom nemôže porovnávať s výkonnými Windows a Mac počítačmi, pre potreby systému Android a jeho aplikácií stačiť bude. Na Slovensku tento All-in-one počítač nájdete ešte tento rok, predpovedať mu však úspech alebo neúspech nie je celkom jednoduchá záležitosť. HP Slate 21 je potrebné vnímať predovšetkým ako avantgardu novej generácie počítačov určených na zábavu a jednoduchšiu prácu, ktorá nám už klope na dvere.

Komentáre