Technológie
Stovka robotov pracuje ako jeden celok. Blíži sa revolúcia v robotike?
Erik Stríž, 15. októbra 2015 8:00CellRobot, robot zložený z menších robotov Foto: Kickstarter.com
Umelá inteligencia zatiaľ svet neovládne
Svätý grál programátorov je vytvoriť funkčnú a od človeka nezávislú umelú inteligenciu. O stupienok nižšie je vytvorenie takého softvéru, ktorý by dokázal riadiť množstvo jednotlivých zariadení tak, aby vedeli pracovať aj spoločne a s vysokou presnosťou. Práve to sa podarilo dosiahnuť tvorcom robota s názvom CellRobot, ktorý svojím spôsobom napodobňuje správanie organických buniek.CellRobot je zaujímavý snáď každým detailom. Dokáže pochodovať ako pavúk, jazdiť ako terénne autíčko, plniť úlohu pohyblivého stojana a robiť čokoľvek iné, čo vyplýva z jeho bunkovej povahy.
CellRobot, robot zložený z menších robotov Foto: Kickstarter.com
Tvorcovia robota sa podľa vlastných slov snažili o to, aby bol čo možno najjednoduchší, aby sa hodil do rúk starším i mladším fanúšikom robotiky so záujmom niečo tvoriť. Jedným z hlavných myšlienkových pilierov tohto projektu je totiž snaha o sprístupnenie robotiky širokej verejnosti a motivácia mladších ročníkov k programovaniu. Aj preto je systém stojaci za robotom otvorený, teda je s ním možné narábať bez akýchkoľvek obmedzení zo strany pôvodných autorov.Každý prvok v celku je dôležitý
Diverzita je to, čo je pri CellRobote najpodstatnejšie. Umožňuje spájania malých robotických prvkov do jedného celku, ktorý pritom potrebuje každý jeden z týchto prvkov. Ide okrem iného o praktickú ukážku toho, aký význam má malý diel v robustnej skladačke - tento koncept platí nielen pre robotiku, ale aj pre ľudskú psychológiu a spoločnosť ako takú.Systém zatiaľ umožňuje súčinnosť maximálne sto kúskov robotickej skladačky, čo je dostatok na vytvorenie čohokoľvek - od funkčných ramien po malé vozidlá schopné prejsť aj náročnejším terénom.
CellRobot, robot zložený z menších robotov Foto: Kickstarter.com
Výtvor v akejkoľvek podobe je možné ovládať cez počítač aj diaľkovo, prípadne cez smartfón alebo tablet. Pre široké možnosti prepájania s inými zariadeniami a pre možnosť ľubovoľne meniť funkcie robota ho môžeme nazvať aj smart - teda inteligentným.Snáď jediné, čo zatiaľ tento robot nedokáže, že meniť svoj stav bez manuálneho zásahu používateľa. Dokáže napríklad s pripojenými kolesami jazdiť rôznymi smermi, ale nedokáže sa sám pretransformovať z auta na dron.
Zdroj: Kickstarter.com
ODPORÚČAME AJ:
Najtenšie telefóny na svete vás svojou hrúbkou prekvapia
Tieto smart hodinky sa stanú bestsellerom
Prestížny výrobca hodiniek predviedol smart náramok
Vzniká náhrada počítačovej myši, volá sa Flow a sleduje pohyby rúk
Nová generácia stetoskopov je na spadnutie