Štýl

V Trenčíne sa začala zbierka na kompletnú obnovu trenčianskej synagógy

"Synagóga by mala po skončení stavebných prác fungovať vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru ako moderné kultúrne centrum."

TASR, 24. septembra 2021 10:49
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Trenčianska Židovská náboženská obec (ŽNO) spustila vo štvrtok verejnú zbierku na kompletnú obnovu tamojšej synagógy. Informovala o tom predsedníčka ŽNO Oľga Hodálová.

„Dnes si pripomíname významný míľnik – 23. septembra 1913 slávnostne otvorili a vysvätili trenčiansku synagógu. Práve dnešný deň sme si vybrali aj pre ďalší významný krok – rozhodli sme sa spustiť verejnú zbierku na komplexnú opravu tejto nádhernej pamiatky,“ uviedla Hodálová.

Trenčianska synagóga sa minulý rok zaradila medzi budovy, ktoré podporili z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu. Financie však nebudú stačiť na kompletnú rekonštrukciu tejto viac ako 100-ročnej stavby.

„Celková suma oprávnených nákladov je milión eur, vďaka takzvanému nórskemu projektu ale dokážeme obnoviť len asi polovicu interiéru,“ uviedla Hodálová. Ďalšou komplikáciou je podľa nej výrazné zvýšenie cien stavebných materiálov a prác v dôsledku pandémie, pre ktoré museli projekt ešte okresať.

Synagóga by mala po skončení stavebných prác fungovať vďaka grantom EHP ako moderné kultúrne centrum, v ktorom sa budú konať koncerty, výstavy, workshopy a ďalšie podujatia.

„Opäť otvoríme svoje brány a naším cieľom je, aby sa synagóga stala dôstojným stánkom pre kultúrne dianie, ktoré presiahne hranice krajského mesta. Na kompletnú rekonštrukciu priestorov tejto národnej kultúrnej pamiatky ale potrebujeme pomoc verejnosti,“ dodala Hodálová s tým, že zoznam darcov zverejnia a po dokončení rekonštrukcie sprístupnia v priestoroch synagógy.

Komentáre