Štýl

V hlavnom meste sa otvára 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava

"Všetky výstavy a sprievodné programy sú v pešej dostupnosti historického jadra Bratislavy."

TASR, 5. októbra 2023 12:23
Autorka Anna Cunha z Brazílie a jej ilustrácie (na snímke) získali ocenenie Plaketa BIB 2023, ktoré sú vystavené v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti na Panenskej ulici v Bratislave v rámci 29. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava. Foto: TASR Pavel Neubauer

Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) otvára v stredu svoj 29. ročník. "Momentálne sa v Bratislave nachádza to najlepšie, čo vyprodukovala ilustrátorská spoločnosť za posledné dva roky v oblasti detskej knihy. Sú tu ľudia z celého sveta, ktorí milujú ilustrácie, či už aktívne alebo pasívne sa do nich zapájajú," uviedla na tlačovej konferencii Zuzana Liptáková, riaditeľka medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana.

Tohtoročný BIB prináša podľa organizátorov viacero noviniek, aj návrat ilustrácií do centra mesta, priamo k ľuďom. Všetky výstavy a sprievodné programy sú v pešej dostupnosti historického jadra Bratislavy.
Autorka Maya Shleifer z Izraela a jej ilustrácie (na snímke) získali cenu Zlaté jablko BIB 2023, ktoré sú vystavené v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti na Panenskej ulici v Bratislave v rámci 29. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava. Foto: TASR Pavel Neubauer

Súťažná časť prehliadky je v Bibiane, kde je vystavených 275 ilustrátorov z 36 krajín sveta s vyše 2000 ilustráciami. "Novinkou je aj to, že ku každému menu umelca je možné prezrieť si knihu, z ktorej ilustrácie pochádzajú. Priamo v expozícií je 355 kníh," povedala pre TASR Liptáková. V Bibiane podľa jej slov sprístupnili archív BIB, k dispozícii sú knihy, plagáty a iné artefakty pozbierané za celú históriu medzinárodnej súťažnej prehliadky.

Sprievodné aktivity a ďalšie výstavy sa konajú napríklad v Dvorane a výstavnej sále Ministerstva kultúry SR, kde predstavujú držiteľku Grand Prix Bib 2021 Elenu Odriozolu a víťazky cien H. CH. Andersena za rok 2022 - Suzy Lee za ilustrácie a Marie-Aude Murail za literatúru. V Galérii mesta Bratislavy (GMB) budú vystavení držitelia Ceny detskej poroty. Na Západnej terase Bratislavského hradu je nainštalovaná výstava prác držiteliek troch neštatutárnych cien BIB 2021 s názvom TRI, kde si môžu návštevníci pozrieť práce Jany Kiselovej-Sitekovej, Zuzany Bočkayovej Brunckovej a francúzskej autorky Fabienne Delacroix.
Na snímke zľava riaditeľka BIBIANY Zuzana Liptáková, generálna komisárka BIB, predsedníčka Medzinárodného komitétu BIB Zuzana Jarošová a predsedníčka medzinárodnej poroty BIB Margaret Anne Suggsová (Írsko) počas tlačovej konferencie pri príležitosti otvorenia 29. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava, medzinárodnej súťažnej prehliadky originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež 4. októbra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Slávnostné otvorenie BIB 2023, ktorý organizátori venovali slovenskému ilustrátorovi, maliarovi, grafikovi a sochárovi Miroslavovi Cipárovi, sa uskutočnil v stredu večer v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava. Počas galavečera zverejnili mená nových laureátov prestížnych cien, ktoré udelí medzinárodná porota zložená z odborníkov z oblasti knižnej kultúry, vrátane ocenenia za celoživotné dielo.
Autorka Paloma Valdivia z Čile a jej ilustrácie (na snímke) získali cenu Grand Prix BIB 2023, ktoré sú vystavené v priestoroch BIBIANY, medzinárodného domu umenia pre deti na Panenskej ulici v Bratislave v rámci 29. ročníka Bienále ilustrácií Bratislava. Foto: TASR Pavel Neubauer

Súčasťou festivalu ilustrácie bude medzinárodný Workshop Albína Brunovského pre mladých ilustrátorov, ktorý organizátori pripravili v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení (VŠVU).

Hlavným organizátorom BIB je Bibiana, medzinárodný dom umenia pre deti. Spoluorganizátormi sú UNESCO a Medzinárodná únia pre detskú knihu (IBBY). Podujatie sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ministerky kultúry Silvie Hroncovej a primátora hlavného mesta Bratislavy Matúša Valla.


Komentáre