Štýl

Tribečské múzeum Topoľčany vystavuje vývoj zbraní od doby kamennej

"Prvý celok približuje vývoj zbraní a zbroje od praveku do 17. storočia."

TASR, 23. novembra 2021 10:05
Ilustračná snímka. Foto: TASR Radovan Stoklasa

Chronologický vývoj zbraní od doby kamennej do začiatku 20. storočia predstaví výstava Príbeh zbraní, ktorú pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Vystavené predmety pochádzajú zo zbierok múzea, ale aj zo zbierok Ponitrianskeho múzea v Nitre, Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi, Spolku oživenej histórie Milites Nobiles a zo zbierok Michala Franka. Návštevníci si ich môžu pozrieť do konca februára budúceho roka, informovalo vedenie múzea.

Výstava je rozdelená na tri celky, ktoré sú inštalované v jednotlivých miestnostiach. Prvý celok približuje vývoj zbraní a zbroje od praveku do 17. storočia. V mnohých prípadoch ide o historické originály či archeologické nálezy, z ktorých niektoré pochádzajú aj z topoľčianskeho regiónu. Vynikajú najmä nálezy z doby bronzovej, ale aj originálne meče a prilby zo 16. a 17. storočia.

Druhý celok približuje obdobie, v ktorom prevládali palné zbrane. Na výstave sú prezentované historické lovecké brokovnice i guľovnice, pušky vojenské aj športové a tiež repliky stredovekých palných zbraní. O najkrajších a najvzácnejších kusoch informujú panely s ich podrobnejším popisom. „V niektorých prípadoch ide o unikáty nielen v našom, ale aj v európskom priestore. Naše múzeum má, okrem zbierok zbraní, aj vlastnú zbierku militárií, z ktorých mnohé sú na výstave v rámci tohto celku tiež sprístupnené,“ informovalo múzeum. Ide o pamätné predmety na službu v 1. a 2. svetovej vojne, ale aj predmety z mladších období, napríklad z obdobia socializmu.

Tretí celok návštevníkovi odprezentuje chladné zbrane, predovšetkým originálne šable a kordy a tiež repliky aj originály historických kuší, lukov, rôznych druhov šípov a príbuzného materiálu. A keďže sa zbrane často využívali aj na šport, najmä pre menších návštevníkov je pripravená strelnica, na ktorej si môžu precvičiť svoju mušku.
Komentáre