Štýl

Nitra si celodenným oslavami pripomenie udelenie kráľovských výsad

"Privilégiá slobodného kráľovského mesta udelil Nitre 2. septembra 1248 v listine panovník Belo IV."

TASR, 2. septembra 2023 11:03
Vstup na Nitriansky hrad Foto: TASR/Henrich Mišovič

Nitrania si v sobotu pripomínajú 775. výročie udelenia výsad, vďaka ktorým Nitra získala status slobodného kráľovského mesta. Podujatie Kráľovská Nitra ponúka na Vŕšku celodenný program s rekonštrukciou dobového trhu a stredovekého života v meste.

Ako uviedla radnica, súčasťou podujatia je dopoludňajšia interaktívna dielňa Čaro tradičných bábok i prehliadka Kostola sv. Michala na Vŕšku. Divadelno-šermiarske vystúpenie dobovej skupiny Exheredis s názvom Stredoveké zbrane sa začne o 12. hodine. O hodinu neskôr si môžu návštevníci pozrieť etudu Boží súd v podaní skupiny historického šermu Bojník.

Dobová skupina Exheredis potom predvedie prezentáciu stredovekého boja. "Historický sprievod príde na Vŕšok o 14.30 h, symbolické odovzdanie mestských výsad je naplánované na 15. hodinu. Neskôr bude riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš rozprávať o erbe mesta Nitry a mestských výsadách, návštevníci sa môžu tešiť aj na bábkové predstavenie Palica von z vreca a koncert stredovekej hudby v podaní zoskupenia Páni času," informoval mestský úrad. Ako doplnil, súčasťou osláv bude aj dobový tábor, prezentácia výzbroje, tvorenie s hrnčiarom, drevený kolotoč i sokoliari.

Privilégiá slobodného kráľovského mesta udelil Nitre 2. septembra 1248 v listine panovník Belo IV. Ako hlavný dôvod svojho rozhodnutia spomína odvahu, ktorú obyvatelia Nitry prejavili za tatárskeho vpádu v roku 1241. Výsady umožňovali uľahčenie podnikania a obchodu. Mešťania slobodných miest mohli bez ciel a poplatkov predávať tovar po celej krajine a na pravidelné mestské trhy mali otvorený prístup aj zahraniční kupci. V Nitre sa slobodný trh konal každý utorok.

Komentáre